MediaCat

Wal-Mart Etkisi

“Wal-Mart Etkisi” konferansı, 24 Mayıs 2007 tarihinde İMİ Conferences tarafından Swiss Otel’de gerçekleştirildi. Konferansa katılan Amerika’nın en usta gazetecilerinden ödüllü Charles Fishman, Türk yöneticilere dünya perakende devi Wal-Mart’ın başarı sırlarını anlattı.

Wal-Mart Etkisi

“Wal-Mart Etkisi” konferansı, 24 Mayıs 2007 tarihinde İMİ Conferences tarafından Swiss Otel’de gerçekleştirildi. Konferansa katılan Amerika’nın en usta gazetecilerinden ödüllü Charles Fishman, Türk yöneticilere dünya perakende devi Wal-Mart’ın başarı sırlarını anlattı. Son 20 yıldır NASA’dan Wal-Mart’a kadar, önemli şirketleri anlamak ve okuyucularına aktarabilmek için çalışmalar yapan, 2006’da Amazon tarafından en iyi 3., The Ekonomist tarafından ise en iyi iş kitabı seçilen “Wal-Mart Etkisi (The Wal-Mart Effect)” kitabının yazarı Fishman, “Türkiye’nin perakendecilik alanında dünyaya öğretecek çok şeyi olduğunu belirterek, ‘’Sizin çok iyi gelişmiş bir perakende pazarınız var ve Wal-Mart için buraya gelmek diğer ülkelerden farklı ve zor olacaktır’’ dedi.

Wal-Mart’ın kendi sektörünü nasıl etkilediğini, tedarikçilerinin üretimden teslimata kadar tüm süreçlerinde nasıl etkili olduğunu, rakipleri ile rekabet süreçlerini anlatan Fishman ayrıca; Wal-Mart’ın öncelikle tek bir göreve odaklandığının (daha düşük fiyat), çok disiplinli olmalarının ve parayı boşa harcamamaya çok fazla dikkat ettiklerinin altını çizdi. Konferanstan bir gün önce Türkiye’ye gelen ve Türkiye’nin perakende devlerini ziyaret edip gözlem yapan Fishman konferansta şöyle konuştu:

“Türkiye’nin önemli perakende noktalarına yaptığım ziyaretlerde Wal-Mart’ın etkisini hissettim. Bu, Wal-Mart’ın nasıl güçlü bir organizasyon olduğunun, stratejilerini nasıl doğru belirlediğinin ve mevcut olmadığı ülkelerde dahi iş yapış biçimi ile etkin olduğunun kanıtıdır. Yaptığım ziyaretler sonrasında Türk perakende pazarının oldukça gelişmiş bir pazar olduğunu gördüm. Çok büyük şirketler var. Gördüğüm kadarıyla perakende işini de biliyorlar. Wal-Mart’ın Türkiye’ye gelmesi halinde, süpermarketlerin kapanmasına neden olacağına inanmıyorum, ancak zorlanacakları kesin. Wal-Mart Meksika ve Çin’e gittiğinde tam anlamıyla bir kasırga yarattı. Türkiye için de bir kasırgadan bahsetmek doğru olmaz ama, mutlaka değişikliklere neden olur.

Aynı konferans kapsamında gerçekleştirilen “2007 Perakende Trendleri” konulu panelde ise; SAP Genel Müdürü Cem Yeker, Danone Genel Müdürü Serpil Timuray, Bimeks CEO’su Vedat Akgiray ve Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı konuşmacı olarak yer aldı. Perakende sektörünün deneyimli profesyonellerinden Servet Topaloğlu tarafından yönetilen panelde; yazılım, hızlı tüketim ürünleri, teknoloji, tekstil ve tüketici elektroniği sektörlerindeki perakende trend’leri tartışıldı.

Panelde; butik bir hazır giyim perakendeciliğinden, organize hazır giyim perakendeciliğine geçişte karşılaşılan en önemli 3 sorunun ne olduğuna dikkat çeken Abdullah Kiğılı konuşmasında, Türk perakendecilerinin yurt dışına da açılması konusuna değindi. Cem Yeker; yazılım şirketlerinin perakende sektörünü hızlı büyüme ve operasyonel verimlilik noktasında sağladığı katkılar ve bu katkıların en etkin şekilde kullanılması konusunun altını çizerken, Serpil Timuray; marka üreticilerinin artan perakendeci gücüne karşı marjlarını ve pazar paylarını koruması, perakende şirketlerine “Private Label” üreterek kendi markalarına rakip olmaları durumunda bu rekabeti yönetmeleri konusunda konuşma yaptı. “Category Killer” formatında bulunan tüketici elektroniği perakendeciliğinde gerçek farklılaşma stratejileri üzerinde odaklanan Vedat Akgiray ayrıca, Türkiye’deki fiyat ve vade rekabeti üzerine kurulu sistem ve geleceği üzerine görüşlerini paylaştı.

Referans: imiconferences.com.tr

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.