Partiler reklam bütçelerini açıkladı

Hazine’den verilen yardım ile seçim çalışmalarına hız katan partiler reklam bütçelerini açıkladılar. Buna göre; AK Parti seçim harcamaları için ayırdığı bütçeyi 50 milyon YTL, CHP 80 milyon YTL ve DYP ise 40 milyon YTL olarak açıkladı.

28.05.2007 - 11:09 | MediaCat

Hazine’den verilen yardım ile seçim çalışmalarına hız katan partiler reklam bütçelerini açıkladılar. Hazineden AK Parti: 94,1 milyon YTL, CHP: 53,2 milyon YTL, DYP: 26,2 milyon YTL, MHP: 22,9 milyon YTL, GP:19,9 milyon YTL yardım alırken, SHP’ye ve Anavatan Partisi’ne ise mecliste temsil edilmedikleri için kanun gereği seçim yardımında bulunulmadı.

Buna göre; AK Parti seçim harcamaları için ayırdığı bütçeyi 50 milyon YTL, CHP 80 milyon YTL ve DYP ise 40 milyon YTL olarak açıkladı. Bütçe ayrılan kalemler arasında; miting alanının kurulması, asılacak bayrak ve afişler, dağıtılacak broşürler, rozet ve flamalar yer alıyor.

Partilerine seçim nedeniyle yapılan Hazine yardımının yüzde 30’unu teşkilatlara gönderileceğini belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli,
Genel Merkezin yürüteceği çalışmalarla birlikte seçim için toplam 50 milyon YTL’lik bütçe ayrıldığını söyledi. CHP ise Hazine aldığı 80 milyon YTL’lik yardımının tamamını kullanacak. Reklamcı Ali Taran’la anlaşan DYP ise seçim çalışmalarında ANAP’la birlikte hareket edecek.

Alınan bilgiye göre bir mitingin teknik çalışmaları Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük illerde 10 bin YTL, daha küçük illerde ise 5 bin YTL’ye mal oluyor.