Viral reklam yükseliyor

İnternet ile beraber ortaya çıkan ve güçlene viral reklamcılık kavramı etkisini çığ gibi büyütüyor...

27.08.2010 - 00:00 | MediaCat

İnternet ile beraber ortaya çıkan ve güçlene viral reklamcılık kavramı etkisini çığ gibi büyütüyor. Roger Federer’in Gillette markası için yapılan çekimler esnasında tenis topu ile yaptığı gösteri gerçek mi, değil mi? Tartışmanın bu noktasında ne Gillette ne de Sn. Federer net bir cevap vermiyor. Çünkü tam da bu soru Federer’in şovuna ait videonun 1 hafta içinde 5 milyon kişi tarafından izlenmesini sağladı. Federer ce Gillette’nin bu soruya verdiği tek cevap video’nun bir kerede çekilmiş olduğu. Hatta Gillette’,in sözcüsü "Gerçek veya sahte olduğunu seyredenin takdirine bırakmak lazım." diyor.

Geçen yıl yayınlanan Evian’ın "Live Young" videosu ise 1 yıl içinde 100 milyon seyirciye ulaştı. Viral pazarlama teknikleri sosyal ağları kullanarak bir anlamda kulaktan kulağa marketi sanal sahada kullanıyor. Ancak burada kulaktan kulağa aktarılan öncelikli ürün niteliği değil; e-posta’dan e-posta’ya giden "bak yahu ne yapmışlar!". Bu bak yahu nidası markayı kuyruğuna takmış ilginç bir görsel ile beraber taşınıyor. Üstelik akıllı bir viral hareketinin sonuçları tüm markalar için umut verici. Yayın bedeli? Youtube, Dailymotion, Facebook, Orkut v.b. video odaklı yayın alanları ve sosyal ağlar viral reklamlarınız için henüz bir fiyat biçmiyor.

Şimdi televizyonun bilinen tüm sınırlarını yıkarak reklam yapmak ve bunun için yayın bedeli ödememek ve milyonlarca seyirciye (müşteriye) erişmek eğer bir markanın arzusu değilse, başındaki marka yöneticisini dürtecek olan, reklamcılardır. Buna rağmen, viral dünyaya ilgisiz kalan bir "marka/ürün" herhalde artık marka olduğuna kendi kendine inanmaktadır.

Asıl sorun "viral" pazarlama için ilgi çekici birşeyler yapalım derken ortalığı batırmamak. Ne de olsa internet başında çok vakit harcayanlar, ilginç olan neler gördüler düşünmek gerek. Kaldı ki "viral" pazarlama sadece videoyu kapsamıyor, sosyal ağlar üzerinden hızla yayılabilecek her uygulama (oyun, video, site v.b.) bu alana giriyor. Bu kadar geniş özgürlüğe reklamcılarımız neler üretecek ve onlara nasıl müdahale edilecek merak ile bekliyoruz.

reklamazzi.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.