Ünlü yönetmenlerin reklam filmleri

10 yönetmen 10 reklam filmi.

29.03.2016 - 11:39 | Arzu Nilay Kocasu

10 yönetmen 10 reklam filmi

Ingmar Bergman’ın takvimler 1951’i gösterirken iki eski karısı, beş çocuğu ve altıncı çocuğuna hamile yeni karısını geçindirmek için Bris sabunlarıyla giriştiği reklam kampanyasını bilenler vardır belki. Bris reklamlarını kendisinin ve ailelerinin hayatını kurtarmak için kabul ettiğini söyleyen yönetmen yine de esas sebebin, reklamverenin eline bir tomar para verip bununla istediğini yapmasını söylemesi olduğunu belirtiyordu. “Her nedense, reklam sektörünün elinde para çekiyle kültüre doğru koşmasına üzülmekte ve bu durumdan suçluluk duymakta daima zorlanmışımdır” diyordu Bergman.

Türkiye’de ve dünyada, Ingmar Bergman bir istisna değil. Uzun metraj filmleriyle sinema salonlarına konuk olan pek çok reklam yönetmeni gibi, pek çok film yönetmeni de çoğu muhtemelen parayla ilgili farklı gerekçelerle markaların mesajını iletmek için birer arayüz görevi görüyor.

Auteur sineması olur da auteur reklamı olmaz mı? Cevabı siz verin.

Steven Spielberg, BP

Jurassic Park’ın dinmeyen ününün en amansız biçimde yayıldığı 1990’larda (tam olarak söylemek gerekirse 1994 yılında) Steven Spielberg’i yönetmen koltuğuna oturtan reklam filminde; pizza siparişi için BP’ye gelen bir pizzacı çocuğun gördüklerine tanıklık ediyoruz. Zamanının yüksek teknolojisiyle kutsanan film, John Williams imzalı müziğiyle de yüksek perdeden çalmaya özen gösteriyor.

Kaynak: Visual News

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.