Unilever’den atıksızlık yolunda iddialı taahhütler

Dünya devi 2025'e kadar 100 bin tondan fazla plastik ambalaj malzemesini ortadan kaldıracak.

10.10.2019 - 10:03 | MediaCat

Unilever'den atıksızlık yolunda iddialı taahhütler

FMCG devi Unilever plastikle mücadele konusunda kararlı. Türkiye’de aralarında OMO, Dove, Domestos ve Knorr gibi markaların bulunduğu geniş bir portföyle faaliyet gösteren şirket, 2025 yılına kadar plastik atıkları azaltma ve plastikler için döngüsel bir ekonomi yaratmaya yardımcı olma yönünde iddialı taahhütler açıkladı.

Unilever’in plastiksiz bir dünyaya doğru atacağı üç adım sırasıyla Daha Az Plastik Çözümleri (Less Plastic), Daha İyi Plastik Çözümleri (Better Plastic), Plastiksiz Çözümler’den (No Plastic) geçiyor.

Plastik ambalaj ayak izi 700 bin ton civarında olan Unilever’in ilk defa kullanılan plastik ambalajlarını 2025’e kadar yarı yarıya azaltmayı; ambalajlarının üçte birini plastik azalımından sağlamayı ve 2025’e kadar sattığından daha fazla plastik ambalajın toplanmasına ve işlenmesine yardımcı olmayı taahhüt ettiği açıklamasına şirket tarafından paylaşılan bir de video eşlik ediyor.

Taahhüde ilişkin bir açıklama yapan ve “Plastiğin belli bir yeri var ama bu yer kesinlikle doğa değil” ifadelerini kullanan Unilever Dünya Başkanı Alan Jope, hedeflerine ulaşmalarının şartını ise “ancak hızla harekete geçersek ve plastik döngüsünün her noktasında radikal aksiyonlar alırsak bu hedefe ulaşabiliriz” sözleriyle açıklıyor.

Unilever’in söz konusu hedeflere faaliyet gösterdiği pek çok ülkede atık yönetimi altyapısını geliştiren yatırımlar ve ortaklıklarla ulaşması bekleniyor.