MediaCat

Unilever teknolojileriyle bir gün

Unilever’in MediaCat’e özel olarak hazırladığı teknoloji deneyim alanını ziyaret ettik.

Geçtiğimiz günlerde Unilever’in davetiyle ofislerinde, namı diğer U-House’daydık. Ancak bu sefer ne bir basın toplantısı ne de sadece bir röportajdan ibaretti sebebi ziyaretimiz. Unilever, Kişisel Bakım kategorisinde yer alan markalarının ardındaki inovasyon ve teknolojiyi birebir tecrübe etmemiz için özel bir deneyim alanı kurgulamıştı. Axe, Dove ve Signal markalarına özel olarak oluşturulmuş stantların her birinde bir uzman, bu teknolojilerin detaylarını bizlerle paylaştı.

Doğru bilinen yanlışlar

Kişisel Bakım kategorisi doğru bilinen yanlışlarla ve tabularla çevrili. Ancak “Sabun kurutur” düşüncesi, bu düşünceler içinde bir yere kadar doğruluk içerenlerden. TV reklamlarından aşina olduğumuz sabun testini hatırlayanlarınız olacaktır. Hani cildimizdeki proteinleri temsil eden kâğıtların sabunların üzerine yerleştirildiği o test… Deneyim alanındaki turumuz, Dove Cream Bar’ın performansını gözlemlediğimiz bu testle başladı. Ancak alanın en sürprizli deneyimi bu değildi. Dove’un sıfırdan yarattığı bir kategoride konumlanan Dove Duş Köpüğü, görece yeni bir ürün. 200 ml duş köpüğünden 4,5 litre köpük elde edildiğini görmek hayret vericiydi.

Unilever Türkiye, Orta Asya ve İran Kişisel Bakım Lideri Eser Lapanta “yeni kategori yaratmak ya da var olan kategorilere benzersiz bir inovasyon getirmek” üzerine kurduklarını söylüyor oyun planlarını. Deneyimi ritüele dönüştürebilmek üzerine ise ayrı bir parantez açıyor: “Duş jellerini life sıkıp suyla karıştırıyor ve köpürtüyoruz. Aslında yapmaya çalıştığımız şey köpük. Hem köpüğün keyfini yaşıyoruz hem de vücudumuzu temizliyoruz. Siz köpük formunda bir ürünü kullandığınızda bu bir ritüele dönüşüyor ve farklı bir isim alıyor. Duş alma deneyimini başka bir deneyime dönüştürüyorsunuz.”

Unilever Türkiye, Orta Asya<br />
ve İran Kişisel Bakım Lideri<br />
Eser Lapanta

Unilever Türkiye, Orta Asya
ve İran Kişisel Bakım Lideri
Eser Lapanta

Deodorant gelişime en açık kategorilerden biri

Axe’ın İkili Etki Çinko teknolojisini gözlemlediğimiz testten sonra Lapanta: “Bir günde vücuttaki terlemenin yalnızca yüzde 1’i koltukaltında gerçekleşiyor. Koltukaltı kapalı bir alan olduğundan ve toplumsal algı da oraya odaklı olduğundan farklı şekilde düşünüyoruz” diyor. Bu düşünceye karşın, deodorant kullanım oranları hayli düşük. “İnsanlar senede yaklaşık 2-3 deodorant kullanıyor. Kullanım okazyonları genelde sabah işe giderken ya da duş aldıktan sonra. Neden bu kadar düşük dersek de, bunun arkasında duşun yeterli olduğuna dair düşünce var. İnsanlara ne sıklıkla duş aldıklarını sorduğumuzda, yüzde 35’i her gün, yüzde 50’si haftada 2-3 kez, yüzde 7’si de sadece haftada 1 defa duş aldığını söylüyor” diyor Lapanta.

4 kişiden 1’i günde 1 kez bile dişini fırçalamıyor

Ekranlardan aşina olduğumuz yumurta fırçalama testi, Signal ile tecrübe ettiğimiz teknolojilerden biriydi. Lapanta bu kategoriyle ilgili şaşırtıcı veriler paylaşıyor: “Her gün 1 kez de olsa dişinizi düzenli olarak fırçalıyor musunuz sorusuna evet diyenler yüzde 75. Yani 4 kişiden 1’i günde 1 kez bile dişini fırçalamıyor.”

Bu tür teknoloji deneyim alanları, tüketici ve marka arasındaki diyaloğu kuvvetlendirmek için çok değerli. Bunu bir kez daha anlıyoruz. İnovasyonu yalnızca ürün içeriğinden ibaret görmek de doğru değil. İşin bir diğer kısmında ambalaj ve ürün açıklamalarının/mesajlarının doğru iletilmesi olduğunu söylüyor Lapanta. Kendisiyle yaptığımız röportajın tamamını MediaCat Nisan sayısında okuyabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.