Unilever global organizasyon yapısını yeniledi

Unilever Türkiye, 36 ülkenin yönetim merkezi oldu

02.09.2011 - 00:00 | MediaCat

Unilever, yükselen pazarlardaki büyümesini tetiklemek amacıyla organizasyon yapısını yeniledi.

Unilever dünyasında son yıllardaki başarılı performansıyla giderek daha fazla takdir toplayan Unilever Türkiye; yeni organizasyon yapısında İran, İsrail, sekiz Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs’a ek olarak, Kuzey Afrika, Ortadoğu, Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya’dan oluşan bir bölgenin de yönetim sorumluluğunu üstlendi.

OMO, Lipton, Sana, Dove, Knorr, Magnum, Algida gibi markaların üreticisi Unilever, daha sade, daha hızlı ve daha verimli bir organizasyonla gelişmekte olan ülkelerdeki rekabet gücünü artırmayı hedefliyor.

Yeniden yapılanma doğrultusunda, 2009 yılından bu yana Unilever Asya, Afrika, Orta ve Doğu Avrupa Başkan Yardımcısı ve Unilever Türkiye CEO’su olarak görev yapan İzzet Karaca’nın da görev ve sorumluluk alanı genişledi. Karaca, önümüzdeki dönemde mevcut sorumluluklarına ek olarak, NAME (Kuzey Afrika, Ortadoğu ve RUB (Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya) Başkan Yardımcılığı görevini de İstanbul’daki Merkez Ofis’ten yürütecek.

Karaca, halen Türkiye de dahil olmak üzere, Türk Cumhuriyetleri (Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Ermenistan, Gürcistan, Tacikistan, Azerbaycan, Kırgızistan), İsrail, İran ve Kuzey Kıbrıs’ı yönetiyor. Yeniden yapılanma sonucunda Karaca, 36 ülke ve 750 milyon insanın yaşadığı, Unilever’in 4 milyar Euro ciro yaptığı bir bölge olan NAME (Kuzey Afrika, Ortadoğu) ve RUB’un da (Rusya, Ukrayna, Belarus) sorumluluğunu üstlendi.

Karaca: Türkiye, Unilever dünyasında örnek alınan bir ülke…

NAMET ve RUB Bölgesi Başkan Yardımcısı, Unilever Türkiye CEO’su İzzet Karaca, şirketin global organizasyon yapısında Türkiye’ye verilen yeni sorumlulukları şöyle değerlendirdi: “Unilever Türkiye birçok açıdan bulunduğu bölge içinde liderliğini korurken, mükemmel sistemleri ve yüksek kaliteli iş gücüyle tüm dünyada giderek daha fazla örnek teşkil ediyor ve bu yönüyle de Türkiye’nin itibarını artırıyor. Unilever Türkiye’nin başarılı performansının yanı sıra ülkemizin konumu, ekonomik potansiyeli, lojistik açıdan ulaşılabilirliğinin de bu kararı etkilediğine inanıyoruz.

Önümüzdeki dönemde oldukça geniş bir sorumluluk alanında ciddi bir ciroyu yönetecek olmaktan ve ayrıca Rusya gibi yıldızı giderek daha fazla parlayan BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) ülkelerinden birinin de Türkiye’ye bağlanmış olmasından gurur duyuyoruz. Yeni organizasyon yapısıyla ülkemizin bölgedeki önemi çok daha artıyor. Araştırma-Geliştirme, Marka Geliştirme / İletişim Stratejileri Belirleme, İhracat, Lojistik, Yetenek, İletişim Teknolojisi ve Finans gibi pek çok konu açısından bölge merkezi olarak faaliyet göstereceğiz.”

İzzet Karaca kimdir?

1954 İstanbul doğumlu olan İzzet Karaca, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Kariyerine Koç Grubu’nda başlayan Karaca, 1988–1991 yılları arasında Unilever Almanya International Audit Grup Müdürlüğü’nü yaptı. 1991 yılında altı ay boyunca Portekiz ve Belçika’da iki ayrı Lever Europe projesinde çalıştı. 1991-1994 yılları arasında Lever Europe Kişisel Bakım Ürünleri Lojistik Müdürlüğü, Lever Almanya Lojistik ve Ticaret Müdürlüğü ve Mannheim Fabrikası Ticaret Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1994-1997 arasında Algida Türkiye Ticaret Direktörü olarak çalışan Karaca, ilk genel müdürlüğünü 1997-1998 yıllarında Unilever Baltıklar’da yaptıktan sonra, 1998-2002 yılları arasında Algida Türkiye Genel Müdürü olarak kariyerine devam etti.

2002 yılından beri Unilever Türkiye CEO’luğunu sürdürmekte olan Karaca, 2009 yılından itibaren, bu görevine ilaveten, bölgedeki 12 ülkeden sorumlu başkan yardımcısı olarak Unilever Asya, Afrika ve Doğu Avrupa Bölgesi Yönetim Kurulunda görev yapıyor. Karaca, aynı zamanda Unilever’in küresel başkan yardımcılarından oluşan CEO Forum’u üyesi ve YASED (Uluslararası Yatırımcılar Derneği) ‘in başkanıdır.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.