MediaCat

Ümit Boyner’den 8 Mart mesajı

Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir açıklama yayınladı.

Ümit Boyner’den 8 Mart mesajı

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için işe dili ve zihniyeti değiştirmekten başlamak gerektiği inancıyla 2009 yılından beri her yıl 8 Mart’ta bu bakış açısını destekleyen ilanlarla Dünya Kadınlar Günü mesajını kitlelerle paylaşan Boyner Grup bu yılki 8 Mart ilanını Ümit Boyner’in açıklamasıyla birlikte yayınladı.

Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner’in toplumda kadınlar tanımlanırken ve dahası zaman zaman bizzat kadınlar tarafından dahi kullanmaktan imtina edilen “kadın” kelimesine odaklanan ilanı anlattığı yazısı sizlerle…

Ümit Boyner'den 8 Mart mesajı8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün yaklaşmasıyla birlikte kadınların ekonomik, siyasal ve toplumsal alana katılımı konusu tüm dünyayla birlikte ülkemizde de gündemin ön sıralarında yerini aldı. Paylaşılan gelişmeler ve iyi örneklerin yanısıra tüm yıl boyunca özellikle kadına yönelik şiddet ve farklı cinsiyet kimliklerine yönelik ayrımcılık haberleriyle konunun yaşamsal önemini, kapsamlı ve kökten bir değişime duyulan ihtiyacı da tüm yakıcılığıyla hissediyoruz. Ülke olarak kadınların hayatın her alanına eşit katılımları için hedeflediğimiz seviyenin gerisinde kalmaya devam ediyoruz. Bu durumdan sadece kadınların değil tüm toplum olarak hepimizin zarar gördüğünü fark edebilmemiz bence önemli bir değişimin başlangıcı olacak.

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda öncelikle dil ve zihniyet değişimine ihtiyacımız var. Kadınların her alanda erkeklerle eşit hakları kullanabilmesinin ve toplumsal yaşama katılımlarının türlü yollarla kısıtlandığı ve düzenlendiği toplumsal yapıdan, daha eşitlikçi ve özgürlükçü bir topluma ve hukuka geçiş için öncelikle dil ve zihniyet dönüşümünün başlaması ve bunu yaygınlaştırabilmemiz gerekiyor.

Bu ihtiyaçtan hareketle 2009’dan bu yana her yıl 8 Mart’larda toplumsal cinsiyet eşitliğini gündeme taşıdığımız ilanlarımızın bir devamı olarak bu yılki kampanyamızda; toplumda kadınlar tanımlanırken, hatta bazen kadınların kendilerini anlatırken kullanmaktan ve yüksek sesle söylemekten imtina ettikleri “KADIN” kelimesini ön plana taşımak istedik. Kadınlara tüm diğer kimliklerinden önce “kadın” demenin, aynı zamanda kadınların eşitlik ve özgürlük taleplerine kulak, hatta ses vermenin; farklı toplumsal cinsiyet kimliklerine saygı göstererek insani haklarını tanımanın ilk adımı olduğunu düşündük ve ilanımızın sonunda “Bize kadın deyin” dedik. Bu ilanla her yıl olduğu gibi kadınların sesi olmayı, iş dünyasından ve toplumun tüm kesimlerinden kadınların taleplerine sesimizi katmayı amaçladık.

Ümit Boyner'den 8 Mart mesajı

Boyner Grup olarak iş yaşamında toplumsal cinsiyet eşitliğini tesis etmeyi sadece bir “kadın” meselesi değil, bir “demokrasi” meselesi olarak görüyoruz. Kadın çalışan oranımız yüzde 49, kadın yönetici oranımız ise yüzde 44 ile Türkiye ve dünya ortalamalarının oldukça üstünde yer alıyor. Bununla birlikte şirketlerimiz, iş ortaklarımız, çalışanlarımız ve ekosistemimiz içerisinde geliştirebileceğimiz pek çok alana odaklanıyoruz. İş dünyası olarak kültür ve zihniyet dönüşümünde sadece kendi şirketlerimizle sınırlı olmayan önemli sorumluluklarımız da var. Bu sorumlulukların başında ise “eşit işe eşit ücret” konusu geliyor. Çünkü istatistikler kadınların hangi seviyede olursa olsun erkeklerden ortalamada daha az kazandığını ortaya koyuyor.

Bu yıl 8 Mart’a Birleşmiş Milletler ve Uluslararası İş Örgütü’nün biraraya gelerek oluşturdukları “Eşit İşe Eşit Ücret Küresel Koalisyonu – Global Coalition on Equal Pay for Work of Equal Value”nun başlatacağı uluslararası kampanyada küresel temsilci ve sözcüler arasında yer almanın heyecanıyla giriyorum. Önümüzdeki günlerde başlayacak küresel kampanyanın Türkiye’de de etkili olması için Boyner Grup olarak önemli görevler üstleneceğiz. Cinsiyetler arası ücret ayrımının ortadan kaldırılması konusunda farkındalığı artırma çalışmalarına yerel ve küresel düzeyde destek vereceğiz. Konuyla ilgili detayları yakındaki küresel lansman sonrasında sizlerle de paylaşmak arzusundayız.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun. “Kadın” kelimesiyle birlikte ona her zaman eşlik eden eşitlik, özgürlük, demokrasi, umut, sevgi, cesaret, adalet, barış ve yaşam kelimelerinin de dilden dile yayılması, daha yüksek sesle söylenmesi dileğiyle…

Selam ve sevgilerimle,

Ümit Boyner
Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi

Boyner Grup’un 2009-2015 yıllarında yayınlandığı 8 Mart ilanlarını kronolojik sırayla aşağıda bulabilirsiniz.

Ümit Boyner’den 8 Mart mesajı

Ümit Boyner’den 8 Mart mesajı

Ümit Boyner’den 8 Mart mesajı

Ümit Boyner’den 8 Mart mesajı

Ümit Boyner’den 8 Mart mesajı

Ümit Boyner’den 8 Mart mesajı

Ümit Boyner’den 8 Mart mesajı

Ümit Boyner’den 8 Mart mesajı

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.