“Ufuk açıcı projeler bekliyorum”

Felis Ödülleri 2018 Dönüştüren Pazarlama Etkisi Bölümü Jüri Başkanı İhsan Karagöz, yarışmaya katılacak işlerden beklentilerini ve bölümün sektöre katkılarını anlatıyor.

06.09.2018 - 13:39 | Gönül Hadımlı

"Ufuk açıcı projeler bekliyorum"

Felis 2018’de sadece reklamveren katılımına açık Dönüştüren Pazarlama Etkisi Bölümü’nün jüri başkanı koltuğunda oturan Mondelez International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz bu bölümü, yaratıcılığın sonuç getirdiğini görmek isteyen bir pazarlama yaklaşımının yansıması olarak tanımlıyor. Karagöz’e göre, pazarlama dünyasındaki en büyük problem ise televizyonun hâlâ dönüştürülememiş olması.

Geçtiğimiz yıl Dönüştüren Pazarlama Etkisi Bölümü’ne damgayı, dijitale çok mesafeli bir kitleyi inovatif yaklaşımlarıyla dijitalleştiren eTA vurmuştu. Bu sene nasıl işler görmeyi bekliyorsunuz?

Güzel bir sürpriz olacak, henüz hiçbir şey görmedik tabii ki. Ben yine özellikle e-ticaret ve dijital tabanlı uygulamaların daha çok önümüze gelmesini bekliyorum. eTA çok kuvvetli bir projeydi, neredeyse jürideki herkes bunun çok başarılı bir proje olduğu konusunda hemfikirdi.

eTA aslında önemli dijital gelişmeleri, dijital platformları kullanarak bu kadar geleneksel bir sektörün dahi nasıl dönüşebileceğine dair çok etkili bir örnekti. Ufuk açıcı, ilham veren örnekler çıkıyor karşımıza ve bunları değerlendirmek gerçekten çok zevkli oluyor, merakla bekliyorum.

Sadece reklamverenlerin katılımına açık olan Dönüştüren Pazarlama Etkisi nasıl katkı sağlıyor sizce sektöre?

Pazarlama dünyasında son zamanlarda bir çalkantı olduğu malum, ajans dünyasında da aynı çalkantı devam ediyor. Tüm bu yaşadıklarımız içerisinde, dönüştüren pazarlama aslında günümüz pazarlamasının gerçek satışa ve gerçek kâra yönelik etkilerini değerlendiriyor. Bence tüm pazarlama dünyasının en çok ihtiyaç duyduğu konuya odaklanıyor.

Türkiye’de satışa yönelik pazarlamanın ön planda olduğu birçok şirketimiz var. Dönüştüren Pazarlama Etkisi bunu da ödüllendiren ve öne çıkaran bir bölüm. Her hâlükârda günümüz şartlarında doğal olarak gelişen ve yaratıcılığın sonuç getirdiğini görmek isteyen bir pazarlama yaklaşımının yansıması Dönüştüren Pazarlama Etkisi. Bu anlamda Türkiye pazarlama ekosistemi için önemli sonuçlar getireceğini düşündüğüm bir bölüm.

Günümüz pazarlama dünyasının en büyük zorluğunun ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Günümüzde birçok sofistike pazarlama zorluğundan bahsedilse de bence konu bundan çok daha basit. Dünya televizyonu keşfetti, ardından da pazarlama ya da reklamcılık dünyasının yaratılmasına sebep olan televizyon reklamı keşfedildi. Tüm iletişim sektörünü şimdiye kadar televizyon reklamı oluşturdu ve ne yazık ki bugün televizyon reklamının platformu insanlar daha az televizyon seyrettiği için yok olmaya başladı.

Buradaki karmaşıklık da giderek artıyor, dijital çok büyük bir hızla televizyonun yerini alıyor ama televizyon reklamının yerine konulabilecek bir araç geliştirilmedi. Bütün marka inşa süreci bir anda sekteye uğradı ve bence pazarlama dünyası, televizyon reklamının yerine neyi koyabileceğini hâlâ keşfedemedi. Bundan dolayı arayış devam ediyor, çözüm hiç şüphesiz dijital üzerinden gelecek ama dijital o kadar geniş bir dünya ki bu söylediğim, çözüm olmaktan çıkıyor.

Şu an bir grup insan televizyon reklamlarından edindikleri desteklerle dijitali yönetmeye çalışıyorlar çaresiz bir şekilde, burada da umut yok. Birileri yeni marka inşasının yeni kurallarını bulacak ya da marka inşasının yerine başka bir şey koyacak. Bu tamamen satışa dönük iletişim ve pazarlamayla ortaya çıkabilecek bir şey.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.