Donald Trump Jr’dan tepki çeken benzetme

Üç Suriyeliden ölecek olsanız, bir avuç Suriyeli yer misiniz?

20.09.2016 - 17:20 | Arzu Nilay Kocasu

Üç Suriyeliden ölecek olsanız, bir avuç Suriyeli yer misiniz?

Donald Trump’ın mülteciler hakkındaki görüşü malumunuz. Yaklaşan ABD Başkanlık Seçimleri’nde Cumhuriyetçi Parti’yi temsil eden siyaset adamının duvarlar, tanklar ve bolca oyla defetmeyi düşündüğü “diğerleri” arasında gündemle ilintili olarak kendisine genişçe bir yer bulan Suriyeliler meselesi, Trump’ın oğlu Donald Trump Jr. tarafından ilginç bir benzetmeyle sosyal medyada ele alındı.

Babasının adımlarını takip ederek benimsediği mülteci karşıtlığını, Suriyeli mültecilerin ABD’nin selametinde oynayacakları yıkıcı rolü anlatmak için içinde Skittles’ın da olduğu bir benzetmeyle dışavuran Donald Trump Jr, Twitter hesabından takipçilerine şöyle seslendi:

“Eğer bir kase Skittles’ım olsa ve kasenin içindeki yalnızca üç tane şekerin sizi öldüreceğini söyleysem, bir avuç alır mısınız? İşte bizim Suriyeli mülteci sorunumuz.

Bu görsel her şeyi özetliyor. Haydi önceliği Amerika’ya vermeyen siyaseten doğrucu gündeme bir son verelim.”

“Skittles şeker, mülteciler ise insan”

ABD’nin daha fazla mülteci kabul etmemesini isteyen ve fazla mültecinin zararlarını Suriyelileri Skittles’a benzeterek anlatan Donald Trump Jr’ın bu benzetmesine Skittles’dan tepki elbette gecikmedi. Markanın çatı şirketi Wringley America’nın kurumsal ilişkiler başkan yardımcısı Denise Young, Trump Jr’ın tweet’ine şu açıklamayla yanıt verdi:

“Skittles şeker, mülteciler ise insan. Bunun uygun bir benzetme olmadığını düşünüyoruz. Söyleyeceğimiz herhangi bir sözün hatalı bir biçimde pazarlama stratejisi olarak yorumlanmaması için bu konuda daha fazla yorum yapmayacağız.”

O esnada Joe Walsh…

Tüm bu tartışmalar sürerken, Illinois’in eski kongre üyelerinden Joe Walsh konuya bambaşka bir açıdan yaklaşarak bir intihalin alarmını veriyordu: Görünüşe göre Donald Trump Jr’ın ses getiren Skittles benzetmesi bizzat kendisine ait bir zihinsel uğraşının sonucunda doğmamış, Walsh’un Ağustos ayında paylaştığı bir tweet’ten kopyalanmıştı.

Bir zamanlar ettiği özlü sözü Donald Trump Jr’ın paylaşımıyla yan yana yayınlayan Joe Walsh Twitter hesabından şöyle diyordu:

“Hey Donald J. Trump Jr, geçen ay değindiğim konu buydu. Hemfikir olmana sevindim.”

Kaynak: Advertising Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.