Üç marka daha tarih olacak

Krizle beraber bıçak gibi kesilen satışlar nedeniyle uzun zamandır nakit sıkıntısı çeken...

28.11.2008 - 17:34 | MediaCat

Küresel mali kriz, Amerika’nın en büyük otomobil üreticilerinden General Motors’un 3 markasının sonunu getirdi. Krizle beraber bıçak gibi kesilen satışlar nedeniyle uzun zamandır nakit sıkıntısı çeken şirket maliyetlerini azaltmak için 3 markasından vazgeçiyor.

Uzun zamandır, mali krizin etkileriyle boğuşan General Motors, Amerikan hükümetinden 12 milyar dolarlık yardım alabilmek için maliyetlerini kısmayı planlıyor. Plan kapsamında, şirket Saturn, Saab ve Pontiac markalarında üretimi durduracak. Amerikan Hükümetinden yardım bekleyen şirket, maliyetlerini kısarak, hükümetten kredi alması halinde geri ödeme yapabileceğinin garantisini vermek istiyor.

25 MİLYAR DOLARLIK PAKET

Amerikan Kongresi’nde otomobil endüstrisini kurtarmak amacıyla bir süredir görüşülen 25 milyar dolarlık kurtarma paketinin 8 Aralık’ta oylanması bekleniyor. Hükümetin, bu plandan yararlanmak isteyen şirketlere planlarını sunmaları için koyduğu son tarih ise 5 Aralık. Amerikan Kongresi otomobil üreticilerine, bayiliklerini azaltmaları halinde yardım yapılabileceği sinyalini vermişti. General Motors bu nedenle geleceğe yönelik üretim planlarında değişikliğe gidiyor.

8 MARKASI VARDI

Amerika’da otomobil endüstrisinin devi olan General Motors’un 8 adet markası bulunmaktaydı. Chevrolet, GMC, Buick, Cadilliac, Saturn, Saab, Pontiac ve Hummer’ın üretimlerini yapan şirket, en son düşen satışları nedeniyle Hummer markasını satışa çıkarmıştı. Pazardaki diğer üreticilerden Ford’un 4, Chrysler’ın ise 3 markası bulunmakta.

Kaynak:www.gazeteport.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.