MediaCat

Uber’in ilk otonom araçları bu ay yola çıkıyor

Marka yeni araçlarını ay sonunda Pittsburgh sakinlerinin hizmetine sunacak.

Uber’in ilk otonom araçları bu ay yola çıkıyor

Yılın ilk aylarında kurumsal kimliğini yenileyen Uber, bu kez çok daha radikal bir değişikle, otonom arabalarıyla hedef kitlesinin karşısına çıkmak için gün sayıyor.

Google, Tesla Motors ve Ford gibi markaların radarındaki otonom araçlar meselesini Pittsbourg halkı için ay sonuna doğru gerçek kılmaya hazırlanan Uber’in Pittsburgh araçları sürücü koltuğunda oturan ve mekanizmayı denetleyecek bir insan eşliğinde hizmet verecek. Araçlarını her zamanki gibi Uber’in mobil uygulamasıyla çağıracak kullanıcılar arasından rastgele seçilecek olanların deneyimleyeceği otonom araçlarla ulaşım bir süreliğine tanıtım amacıyla bedava olacak; daha sonra ise standart ücret üzerinden hesaplanacak. Bununla birlikte, Uber CEO’su Travis Kalanick’in açıklamasına göre, otonom araçların gelişiyle kullanıcıların ödemeleri gereken bedel o denli düşecek ki kırsal alanlara gerçekleştirilecek uzun yolculuklar dahi kişisel araçlara kıyasla daha az masraflı olacak.

Uber'in ilk otonom araçları bu ay yola çıkıyor

Planlanan ilk nesil otonom arabalar Volvo XC90

Uber’in bu stratejisinin bir tehdit gibi algılanabileceğini ancak kendilerinin bu gelişmeyi bir fırsat olarak değerlendirdiklerini söyleyen Hakan Samuelsson’un CEO’su olduğu Volvo Cars, Uber’in yeni otonom araçlarını tedarik etmek üzere markayla anlaştı. Buna göre Uber’in otonom araçları bu iş için özel olarak donatılmış Volvo XC90’lardan oluşacak.

Öte yandan, yapılan anlaşmada Volvo Cars’ı markanın tek araç tedarikçisi kılan herhangi bir madde yok. Zaten Uber’in planları da mühendis ihtiyacının artmasıyla birlikte daha fazla otomobil üreticisiyle işbirliği yapmak yönünde. Tıpkı markanın Temmuz ayında anlaşma imzaladığı, 91 çalışanlı otonom kamyon start-up’ı Otto gibi.

Gelişmenin Pittsburgh sınırlarını ne zaman aşacağına, dahası Türkiye’ye ne zaman geleceğine dair henüz herhangi bir bilgi yok. Görünüşe göre, yenilik coğrafi sınırlarını genişletene kadar, otonom araçların yükselişini uzaktan izlemeye devam edeceğiz.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.