Uber’den Dentsu ajanslarından Fetch Media’ya dava

Marka Fetch Media'yı tıklama sahtekârlığı gerekçesiyle suçladı.

19.09.2017 - 15:32 | Sencer Uçar

Uber'den Dentsu ajanslarından Fetch Media'ya dava

Kendisine açılan davalarla başı sıkça derde giren Uber bu kez davacı konumunda. Zira Uber, tıklama sahtekârlığı yaptığı gerekçesi ile Dentsu Aegis Network bünyesindeki mobil öncelikli dijital performans ajansı Fetch Media Ltd’ye dava açtı.

Pazartesi günü San Francisco bölge mahkemesinde açılan dava hakkında Uber cephesinden yapılan açıklamada, Fetch’in Uber reklamlarına yer verdiği Breitbart adlı web sitesinde yer alan bir kampanyanın durdurulmasının ardından ortada ters giden bir şeylerin olduğunun fark edildiği belirtiliyor. Konu ile yakından ilgilenen kişilere göre Uber, Fetch’ten tazminat olarak en az 40 milyon dolar talep edecek.

Uber’in ortada ters giden bir şeylerin olduğunun farkına varması ise Fetch’ten Donald Trump’ın eski baş statejisti Steve Bannon’ın başında olduğu Breitbart News adlı web sitesinde Uber reklamlarının yer almamasını talep etmesi ile gerçekleşti. Zira söz konusu talebe rağmen Uber reklamları Breitbart News’de yer almaya devam etmiş, ardından Fetch’in Uber reklamlarını Breitbart ile ilişkili tüm ağlardan kaldırmasına rağmen, atılan adımın Uber uygulamasını indiren kişi sayısına pek etki etmediği fark edilmişti. Uber ise reklamlarının görüntülenmesinin ardından uygulamayı indiren potansiyel müşteriler için aralarında Fetch’in de bulunduğu reklam ağlarına ödeme yapıyordu. Araştırmanın derinleştirilmesinin ardından, Fetch’in gerçeği yansıtmayan bu indirmeler karşılığında Uber’den daha fazla ödeme talep ettiği anlaşıldı.

Online reklamda sahtecilik, reklamlara ayrılan bütçelerin yükselişi ile birlikte son dönemlerde daha karmaşık bir hal almış durumda. Fetch ise mobil reklam sahteciliğine karşı araştırma şirketi Forensiq ile işbirliği yürütüyordu.

Fetch CEO’su James Connelly ise bir yıl önce yaptığı açıklamasında, mobil reklam sahteciliğinin dijital pazarlamada yaşanan en büyük sıkıntılardan biri olduğunu söylemişti.

Davada Dentsu’nun adı yer almıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.