MediaCat

Twitter’dan TV’ye tatlı rekabet

Twitter, yeni özelliği ile TV izleyicilerini reklamverenlere satıyor.

Twitter’dan TV’ye tatlı rekabet

Twitter neredeyse bir yıldır kendi sponsorlu tweet‘lerini, televizyon reklamlarını tamamlayıcı bir reklam türü olarak pazarlıyordu. Diyordu ki, ‘Mobil cihazlardan Twitter’a bağlanan kullanıcıların yüzde 64’ü o esnada televizyon izliyor oluyor. Geçen sene ABD‘de 32 milyon insan televizyon programlarıyla ilgili tweet attı. Madem televizyona reklam verdiniz, Twitter’ı da kullanın ki reklamların etkisi artsın’.

Twitter bu doğrultuda Mayıs ayında ‘TV reklamı hedefleme’ (TV ad targeting) isimli ürününü ABD’de reklamverenlerin hizmetine sunmuştu. Bu ürün, bir televizyon programını izleyenlerin büyük ihtimalle reklamlara da maruz kaldığı kabulünden yola çıkarak, herhangi bir program hakkında tweet atan kullanıcıları tespit ediyor; hangi programda hangi reklamların yayınlandığını saptayan teknolojisi sayesinde, program esnasında reklamı yayınlanan reklamverenlerin bu kullanıcılara sponsorluğunu üstlendikleri tweet’ler aracılığıyla erişmesini sağlıyordu.

Geçtiğimiz hafta ise Twitter ‘TV sohbet hedefleme’ (TV conversation targeting) isimli yeni ürününü ABD ve İngiltere’de piyasaya sürdü. Bu ürün yine bir önceki gibi televizyon programları hakkında atılan tweet‘leri takip ediyor fakat, diğerinden farklı olarak, elde edilen veriyi, ilgili programda hangi reklamların yayınlandığından bağımsız olarak reklamverenlere sunuyor. Böylece, bir programın izleyici kitlesiyle ilgilenen ama şu veya bu sebepten o programın içindeki reklam alanında yeri olmayan reklamverenler için alternatif bir araç yaratılmış oluyor. Bu, ilk etapta TV reklamlarına bütçe yetiştiremeyen reklamverenleri ilgilendirse de, Twitter ürünü daha büyük oyunculara pazarlayabilirse TV kanallarına akan reklam harcamalarından nasiplenecek gibi gözüküyor.

Twitter yeni ürününü önümüzdeki haftalarda Brezilya, Kanada, Fransa ve İspanya’da da reklamverenlere sunmaya hazırlanıyor.

Kaynak: Advertising Age

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.