Pepsi, Y kuşağını çözdü

18-26 yaş arasındakiler TV izlerken sosyal medyaya saldırıyor.

25.11.2013 - 16:28 | Ozan Mert

‘İkinci ekran’ kullanımı (yani taşınabilir bilgisayar ve akıllı cihazların televizyon ile eş zamanlı kullanımı) ile değişen televizyon izleme biçimleri ile ilgilenen Pepsi, canlı yayın esnasında izleyici davranışının ne tür örüntüler sergilediğini görmek için, geçtiğimiz Ağustos ayında yayınlanan MTV Video Müzik Ödülleri esnasında küçük bir araştırma yaptı. Araştırma, genelde 1980 ile 2000 yılları arasında doğdukları kabul edilen ve Y kuşağı tabir edilen neslin mensupları arasında önemli izleyici davranışı farkları olduğunu ortaya koydu.

ABD’de kablo TV’nin çok izlenen ve sosyal medyada en çok konuşulan yayınlarından biri olan MTV Video Müzik Ödüllerinde bu yıl, MileyCyrus’ınsansasyon yaratan ve dakikada 360 bin tweet atılmasına neden olarak rekor kıran performansı gibi, bazı öne çıkan noktalar vardı. Araştırmaya göre böyle önemli noktalarda 18-26 yaş arası izleyiciler hemen ikinci ekranlarını kullanmaya başlarken, 27-34 yaş arasındakiler dikkatlerini televizyondan ayırmadılar ve izledikleri hakkında istişare yapmayı sonraya bıraktılar.

Pazarlama faaliyetleri içerisinde sponsorluklar önemli yer tutan Pepsi’nin pazarlama direktörü ChadStubbs’a göre buradan çıkan sonuç, canlı yayınların gelgitleri olduğu ve bir canlı yayının başlangıç veya sonuç kısımlarına abanmaktansa marka iletişimini bütün bir yayına yaymak gerektiği.

Ödüller esnasında Facebook izleyicilerin arasındaki sosyal medya kullanımının yüzde 41’ini oluşturarak en önde gelirken, onu yüzde 32 ile Twitter izlemiş. Diğer yandan, Miley Cyrus’ın performansı Twitter’ı ayağa kaldırırken, JustinTimberlake ve Katy Perry’nin hayranları Facebook’a saldırmışlar.

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.