Twitter’dan tehdit ve hakarete ilk ceza

Türkiye'de ilk kez twitter üzerinden yapılan tehdit ve hakaret suçlamalarına ilişkin hapis cezası verildi.

15.02.2013 - 15:17 | MediaCat

Twitter'dan tehdit ve hakarete ilk ceza nilay dorsa

İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi, Twitter üzerinden manken Nilay Dorsa’ya “tehditte bulunduğu” gerekçesiyle bir sanığın 5 ay hapis ve “hakaret ettiği” gerekçesiyle de 1500 TL para cezasına çarptırılmasına karar verdi. Verilen hükmün açıklanmasının 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakılması kararlaştırılan bu dava, Türkiye’de twitter üzerinden yapılan tehdit ve hakaret suçlamalarına ilişkin hapis cezası verilen ilk dava olma özelliği taşıyor.

İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, bir önceki duruşmada hakkında yakalama emri çıkarılan sanık Sercan Dinçşahin katıldı. Davacı manken Nilay Dorsa’yı ise avukatı Ömer Turkanlı temsil etti. Duruşmada, sanık Dinçşahin hakkında çıkarılan yakalama emrinin infaz edildiği ve Dinçşahin’in savunmasını verdiği tutanağa geçirildi. Söz alan Nilay Dorsa’nın avukatı Ömer Turanlı, suçun sabit olduğunu belirterek, sanık Dinçşahin’in cezalandırılmasını talep etti.

Duruşma çıkışında AA muhabirine bir açıklama yapan Dorsa’nın avukatı Ömer Turanlı, sosyal medya da olsa insanların kimseye hakaret etme ve tehditte bulunma haklarının olmadığını belirterek, “Bugün verilen hapis cezası kararı, umarım twitter üzerinden insanlara umursamadan hakaret eden ve tehditte bulunan insanlara caydırıcı bir örnek teşkil eder. Mahkemenin kararı, twitter üzerinden hakarete uğrayanlara yol gösterecek cesur ve doğru bir karardır. Bu tür kararlarla, mağdur edilen insanlar hukuki olarak yalnız olmadıklarını anlıyorlar” ifadelerini kullandı.

 

(kaynak: AA/Radikal)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.