Twitter reytinglerini politik gündem belirliyor

26 Mart’ta Twitter’da en çok konuşulan programlar.

27.03.2014 - 15:25 | MediaCat

Politikanın gündem belirlediği, yaklaşan seçimlerin gölgesinde geçen bu haftada Çarşamba gününün zaferi ATV’nin yeni gözdesi Kara Para Aşk’a aitti. Tarafsız Bölge onu takiben ikinciliği, Survivor ise üçüncülüğü kaptı.

Kara Para Aşk izleyicileri, bir haftadır heyecanla bekledikleri Roma’da geçen bölümlerinin başlamasıyla klavyelerinin başlarındaki yerlerini aldı.

“Kara Para Aşk 3.bölümü efsane bir bölüm olacak gibi heyecanla bekliyorum” diyerek güne başlayan Sosyal TV izleyicisi, dizi başladığı andan itibaren beklediğini buldu ve “Kara Para Aşk unutulmayanlar listesinde yerini alacaktır.” yorumları yapıldı. Engin Akyürek’in yakışıklılığı ve Tuba Büyüküstün’ün oyunculuğu izleyiciler arasında paylaşılırken “Bu akşam #KaraParaAsk muhteşemdi uzun soluklu heyecanlı bir bölümdü harika bir bölümdü ekranlara kilitlendik muhteşemdi.” demekten kendini alamadı. Ayrıca dün akşam “Ay Yapım keşke #KurtSeyitveŞura’ya gösterdiği özeni #KaraParaAşk’a gösterseydi. Kara Para Aşk her açıdan çok daha iyi bir iş.” Yorumu kullanıcılar arasında hızla yayılıp, sıkça paylaşılan bir düşünce oldu. Sosyal TV izleyicisi gece boyunca #enginakyurek, #tubabüyüküstün, #elifileomer, #tubabuyukustun ve #karaparaask etiketlerini parmaklarından düşürmedi. Dizi toplamda 1,,737 kullanıcıdan 3,376 Tweet alarak yayılımda 2,837,529 kullanıcının Twitter akışında yerini aldı.

Tarafsız Bölge dün akşamki konuklarıyla ve ‘Pensilvanya’ gündemi ile listemizin ilk beşinde ikinci sıraya oturdu. Faik Tunay’ın konuşması “@FaikTUNAY ‘ı @tarafsizbolge ‘de izlemelisiniz. Yürekli, Açık ve Net konuşması nedeniyle takdire değer. Yolu açık olsun.” Ve “Helal sana Faik Tunay…!! Doğruları konuşanlar, ne kadar kesintisiz konuşuyor ve ne kadar kendinden emin ..” yorumları alırken, Mehmet Metiner’in hitabı, sinirlenmesi, bağırması ve konuşmadaki yetersizliği sıkça eleştirildi. Tartışmalar süresince “İktidar mı cemaatin hain olduğunu anladı? Yoksa cemaat mi iktidarın hırsız olduğunu anladı?” soruları sıkça sorulurken, izleyiciler Ahmet Hakan’a “Ahmet hakan bize bunu neden yapıyorsun yine mi Metiner?” diyerek sitem etti. Program boyunca Sosyal TV izleyicisi en çok #akpkkninhedefipkkdevleti, #akpyekarsieleletürkiye, #diniyolsuzlugaaletetme, #ölmedenöncemutlaka, #diktatörekarsiistanbulchpdebirles, #direnmehmetezer ve #cnnturk etiketlerini kullanıdı. Tarafsız Bölge bu Çarşamba izleyicilerinin yüzde 54’ünü 5N1K ile paylaştı.

Çarşambayı üçüncü sırada kapatan Survivor’da Turabi’nin hayatından kesitler “Turabi ve rezillkikleri vol 2 #survivor #turabi” başlığıyla paylaşıldı. Ünlüler takımından Merve’nin Ödül Oyunu sırasındaki düşüşünden sahneler izleyiciler arasında yayılırken, Gönüllülerden Sahra ve Müge’nin Samanta hakkında konuşması ilgi gördü.Gün içinde Survivor’a içerik üretenlerin yüzde 20’si Kara Para Aşk içinde içerik üretti. Yarışma 2,085 kullanıcıdan toplamda 2,222 Tweet alan yarışma gün boyu yayılımda 12,981, 105 kullanıcının Twitter akışına düştü.

Cüneyt Özdemir’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş’ı konuk ettiği 5N1K bu çarşambayı dördüncü sırada kapattı. Sosyal TV izleyicisinin programdan alıntı yaparak en çok paylaştığı anlardan biri “#5n1k Cüneyt Özdemir: Ankara’nın en büyük sorunu nedir sizce? Mansur yavaş: Melih Gökçek.” oldu. Mansur Yavaş’ın “Uçuk hiçbir projem yok. Önceliklerim farklı. Ankaralı kentine küsmüş.Hayatı AVM de geçiyor.” açıklaması izleyicilerden büyük destek alırken İstanbullu izleyicilerden “@cuneytozdemir in 5N1K programına çıkan Mansur Yavaş’ı dinledikten sonra bir an İstanbul’dan Ankaraya taşınmayı düşündüm. Bence şansı var!” yorumu geldi. Kullanıcılar program boyunca en çok #benimsevdamankara ve #borcabatmisiz etikelrini kullanırken @cuneytozdemir, @hurriyet, @mansuryavas06 ve @dipnottv en çok mention alan Twitter hesapları oldu.

Sosyal TV İzleyicisi ile arasında korkusuz habercilik üzerine bağ kuran İrfan Değirmenci’nin izleyicileri dün de Değirmenci’nin yanındaydı. “Bu halk yalaka dalkavu ve korkak insanları değil; @degirmencirfan gibi yürekli insanları baştacı yapacak…” diyerek günlerine başlayan izleyiciler Reyhanlı’da bombalama olduğuna dair haberlerden, Rize’de başlayan orman yangınına kadar bir sürü haber Değirmenci ile paylaşıldı ve kendisinden destek istendi. Değirmenci içerik üreten kullanıcılarının yüzde 45’ini Doktorum programı ile paylaşırken, içerik üretenlerin yüzde 47’si ilk defa İrfan Değirmenci ile Günaydın için klavyelerinin başına geçti.

*Bu analiz, özel bir filtreleme metodolojisi kullanılarak Kimola Analytics tarafından 26 Mart 2014 gününün Twitter verileri üzerinden oluşturulmuştur. Analiz içinde geçen kullanıcı paylaşımları gerçek olup, Kimola ve çalışanlarının kişisel görüşlerini yansıtmaz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.