Twitter inaktif kullanıcı adlarını satışa çıkarabilir

Gelirlerini çeşitlendirmeye çalışan platformdan ilginç bir hamle daha.

12.01.2023 - 12:53 | Simge Şenses

Twitter inaktif kullanıcı adlarını satışa çıkarabilir

Elon Musk’ın satın almasıyla birlikte gelirlerini artırmak için yeni modeller arayışına giren Twitter, bu kez kullanıcı adlarını açıkartırma yoluyla satışa çıkarmayı değerlendiriyor.

The New York Times’ın paylaştığı habere göre fikir, aralık ayından beri şirketin gündeminde. Musk da geçtiğimiz ay attığı bir tweet’le platformda aktif olmayan hesapların silineceğini ve 1,5 milyar kullanıcı adının kullanıma açık hâle getirileceğini açıklamıştı.

Twitter’ın konu özelindeki politikası, normal şartlarda kullanıcı adlarının alınıp satılmasına izin vermiyor. Bu kurala rağmen, insanlar yıllardır beğendikleri kullanıcı adlarını satın almak için karaborsaya başvuruyor. Arzu edilen kullanıcı adlarını satma uygulaması geçmişte hacker’ların da ilgisini çekmiş, 2020 yılında bir genç, sosyal ağı hack’ledikten ve satmak üzere yüksek profilli kullanıcı adlarını elde ettikten sonra tutuklanmıştı. Hacker, Musk, eski ABD Başkanı Barack Obama ve Bill Gates dahil olmak üzere çok sayıda tanınmış kişinin hesabını ele geçirmişti.

Platformun gelirlerini artırmasına hizmet edecek bu adımın ne zaman atılacağına dair henüz net bir bilgi yok. Şirket, aynı amaçla bu ayın başlarında siyasi reklamlara yönelik yasağını kaldırmayı planladığını açıklamış, kasım ayında ise kullanıcılara 7.99 dolar karşılığında sunulacak Twitter Blue aboneliğini tanıtmıştı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.