Türkiye’nin tanıtım bütçesi yüzde 17 arttı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin tanıtım bütçesinin bu yıl geçen yıla oranla yüzde

16.01.2008 - 15:10 | MediaCat

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye’nin tanıtım bütçesinin bu yıl geçen yıla oranla yüzde 17 artışla 140 milyon dolar olarak belirlendiğini bildirdi. Geçen yıl Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısının yüzde 18 yükselerek 23 milyona ulaştığını belirten Günay, yıl sonu itibariyle de bu rakamın 25 milyonu aşmasını hedeflediklerini vurguladı.

2007 ve 2008 tanıtım stratejileri hakkında bilgi vermek üzere dün basın mensuplarıyla bir araya gelen Günay, 2008 turizm kampanyasına 1 Ocak itibariyle çeşitli ülkelerde ilk kez “destinasyon odaklı” 5 reklam filmiyle başlandığını kaydetti. Amerikalı Markefxs firmasının çektiği bu filmlerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Ege, Kapadokya, Antalya ve SPA/termal konularında olduğunu belirten Günay; bu filmleri yıl içinde Karadeniz başta olmak üzere diğer turizm bölgeleri ve turizm çeşitleri hakkında yeni filmlerin izleyeceğini söyledi. Günay, “Bu ayın sonu itibariyle tüm dünyada, bu pazarda kendimizi ifade etmiş olacağız” dedi. Bakanlık ayrıca, Vatikan’ın bu yılı “Saint Paul Yılı” ilan etmesi nedeniyle inaç turizmine dönük olarak Tarsus ve çevresini öne çıkaracak tanıtımlar da yapacak. Berlin, Venedik ve Cannes festivallerine katılan Türk filmlerine tanıtım ve duyuru desteği verecek.

Hollandalı turist yüzde 50 arttı

Günay, geçen yıl dünyanın en önemli tur operatörleriyle Londra fuarındaki görüşmeleri sonucu bu yıl İngiltere pazarında yüzde 10’un üzerinde artış beklediklerini, Hollandalıların kış rezervasyonlarında da yaklaşık yüzde 50 artış eğilimi olduğunu kaydetti. Günay, gazetecilerin sorusu üzerine turizmde “her şey dahil” sistemini savunmadığını ve rekabetin zorladığı bir sonuç olarak ortaya çıkan bu sistemin aşılması konusunda gayret içinde olduklarını söyledi. Günay, KDV indiriminin bu sistemi daha avantajlı hale getirdiği eleştirileriyle ilgili olarak ise “Kanun eksikliğinden bahsediyor TÜRSAB, bunu değerlendireceğiz” dedi.


Çinliler balayı için geliyor

Toplantıda çekilen 5 destinasyon filmi de izlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Özgür Özarslan, Çin’e yönelik filmlerde balayı turizminin artmasıyla bu konudaki görsellerin kullanıldığını belirtirken İsrail’deki reklamlarda “Made in Turkey” sloganının başarı kazandığını ve Rusya ile çevre ülkelerde gösterilen yeni reklam filmini de Hollywood filmlerine afiş ve fragman hazırlayan Emrah Yücel’in çektiğini sözlerine ekledi. Öte yandan 2009’da Fransa ve Çin’de “Türkiye Yılı” ilan edilmesine çalışan bakanlık, Avrupa Futbol Şampiyonası tanıtımlarını da sürdürecek.

Kaynak: Referans

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.