Türkiye’nin en sevilen markaları

Lovemarks Araştırması Türk tüketicisinin hayatında yer tutan, vazgeçemediği, en çok sevdiği markaları açığa çıkarmayı amaçlıyor.
01.10.2015 - 10:25

Lovemarks araştırmasını Ipsos ile 2009 yılından bu yana gerçekleştiriyoruz. Bu yedi yıllık sürede pek çok sektöre mercek tutma şansı bulduk. Bu yılki araştırmayı da Ekim sayımızda geniş bir şekilde açıklıyoruz. Araştırma Türk tüketicisinin hayatında yer tutan, vazgeçemediği, en çok sevdiği markaları açığa çıkarmayı amaçlıyor. Bu yıl 21 kategori sorguladık. Detaylarını yeni sayımızın sayfalarında bulacağınız araştırmada yedi yıldan bu yana ne tür değişimler olduğundan bahsetmek ve araştırmada dikkat çeken noktaları paylaşmak istiyorum.

GSM oyuncuları

Üç markanın kıyasıya rekabet ettiği GSM sektöründe 2009’dan bu yana taşların epeyce yerinden oynadığına tanık oluyoruz. 2009’da yüzde 59, 2010’da yüzde 61’lik oranla Türkiye’nin en sevilen GSM operatörü Turkcell bu yıl birinciliğini korumaya devam etti. Yarışa 2009’da yüzde 11 gibi bir skorla üçüncü sırada başlayan Vodafone ise bu yıl yüzde 31’lik bir skorla ikinciliğini korumaya devam etti. Ancak Turkcell ve Vodafone arasındaki fark epeyce kapanmış görünüyor. Avea ise yarışa 2009’da yüzde 19 ile ikinci sırada başlamıştı. Bu yıl yüzde 17 ile üçüncü sırada.

Televizyonun düşüşü

Artık Türkiye’de medya sahipliği oldukça hızlı bir şekilde değişiyor. Özellikle televizyonlar ve gazetelerdeki “sahibinin sesi” durumu araştırma sonuçlarına da yansımış durumda. Bunun yanı sıra, dijital kanalların daha etkin kullanımı da televizyonu çok etkiliyor kuşkusuz.

En son 2012’de sorguladığımız bu kategoride birinci kanalın yeri değişmese de ilginin, sevginin azaldığına tanık oluyoruz. Pek çok kanal ilgi ve sevgi kaybetmiş durumda. Arada istisna olanlar da var tabii ki. Fox ve TV8 dikkat çekici bir şekilde yükselişe geçen kanallar.

Online alışverişin tüketiciyle imtihanı

Online alışveriş platformları Türk tüketicisi ile imtihanlarından ne yazık ki çok başarılı çıkmışa benzemiyor. 2013’te bu kategoriyi sorguladığımızda en sevdiği, vazgeçemediği alışveriş sitesi için fikrim yok diyenlerin oranı yüzde 56 iken bu yıl bu oran yüzde 7’ye düşmüş. Peki aradaki bu büyük kitle bu platformlarla sevgi ilişkisini sürdürebilmiş mi? Hayır. Bu yıl “en sevilen online alışveriş sitesi”ne yanıt verenlerin yüzde 55’i “hiçbiri” demiş. Bu kategorinin acilen kendilerine bakıp nerede hata yaptıklarını sorgulamaları ve eksiklerini gidermeleri gerekiyor.

Gelenekselle modernin buluşması

Bu yıl ilk kez sorguladığımız “kahve” kategorisinde de ilginç bir sonuçla karşılaşacaksınız. En çok sevdiğiniz, vazgeçemediğiniz kahve markası sorusuna yüzde 31’lik bir kesim Nescafé yanıtını vermiş. Yüzde 22 ise Kurukahveci Mehmet Efendi demiş. Kurukahveci Mehmet Efendi markası hiçbir iletişim yapmadan bu sonucu alabiliyorsa, bu markayı yönetenlerin buradaki fırsatı görmelerini dilerim.

Brand Week Istanbul'un en önemli konuklarından birisi Robert Cialdini

İkna, sevgi ilişkisi

16-21 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek Brand Week Istanbul’un en önemli konuklarından birisi Robert Cialdini. Cialdini psikoloji alanında dünyadaki en önemli bilim insanlarından biri. 1980’li yıllarda yazdığı İknanın Psikolojisi tarihi bir rekora imza atarak 30 yıldır dünyada en çok satan kitaplar arasına girmeyi başarıyor.

İknanın Psikolojisi, Robert Cialdini (MediaCat Kitapları)Cialdini beş yıl boyunca iknayı tetikleyen faktörler konusunda 30’dan fazla ülkede bir araştırma yaptı. Araştırmayı reklamcılar, satışçılar, pazarlamacılar, dilenciler, din insanları gibi iknayı en çok kullanan meslek grupları ve iknaya maruz kalan kitleler arasında yaptı. Araştırmasının sonucunda dünyada ilk kez dile getirilen bir gerçeği keşfetti: İknayı tetikleyen faktörlerden altı tanesi evrensel. Yani hangi coğrafyada, hangi kültürde, hangi ülkede olduğunuz fark etmez. Bu altı kuralı dünyanın neresinde kullanırsanız kullanın çalışıyor.

‘Sevgi’ iknanın evrensel kuralı

Nedir bu altı kural: Mütekabiliyet (karşılıkta bulunma), Nadirlik (Azlık), Otorite, Tutarlılık, Sosyal Kanıt ve Sevgi. İnsanlar sevdikleri, hoşlandıkları karşısında kolay kolay hayır diyemiyorlar. İşte bu yüzdendir ki bu yıl gerçekleşen “Türkiye’nin Lovemarkları” araştırmasında kendi kategorilerinde birinci çıkan markaların hemen hepsi aynı zamanda pazarlarının da lideri.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.