MediaCat

Türkiye’nin en sevilen markaları

En sevilen olmak aslında markadan önce kategoriyle başlıyor. Yani en sevilen marka seçilebilmeniz için öncelikle içinde olduğunuz kategorinin bunu başarması gerekiyor.

Türkiye’nin en sevilen markaları

Bu yıl 15’inci kez yaptık Lovemarks Türkiye araştırmasını. Türkiye gibi rekabetin yoğun olduğu, ekonomik derinlikten yoksun, yüksek enflasyonun hortladığı, gerek şirket gerekse marka olarak hayatta kalmanın çok zor olduğu kaygan pazarlarda böyle bir araştırmayı 15 yıl boyunca sürdürmek başarı gibi görünse de, asıl başarının bu araştırmada birinciliklerini yıllardır sarsılmaz bir şekilde koruyan markaların olduğunu düşünüyorum.

Lovemarks 2022 şampiyonları

MediaCat’in Prof. Kaan Varnalı tarafından geliştirilen özel metodolojisi ile Ipsos Türkiye tarafından gerçekleştirilen araştırma Mart başı ve Temmuz sonu arasındaki zaman diliminde yapıldı. Bu sene 14 kategori sorgulandı: Beyaz Eşya, Banka, Kahve, Ambalajlı Su, Mobilya, Giyim-Tekstil, Akaryakıt, E-Ticaret, Pizza, İç Giyim, Sigorta Şirketi, Takviye Edici Gıda, Bitki Çayı, Eğitim-Kolej.

İnsanların gönlünde yer bulamamış kategoriler

En sevilen olmak aslında markadan önce kategoriyle başlıyor. Yani en sevilen marka seçilebilmeniz, tüketicinin zihninde, gönlünde yer edinebilmeniz için öncelikle içinde olduğunuz kategorinin bunu başarması gerekiyor. Bu başarıyı da o kategorideki markaların topyekûn mücadelesi sağlıyor.

Türkiye’nin Lovemark’ları araştırmasındaki kurallarımızdan biri toplam endeksi 10 puanın üzerinde olan markaları açıklamak. Bu sene bu kurala uygun olarak 11 kategorinin liderlerini açıklıyoruz. Üç kategoriyi ise birincilerin 10 puan sınırını geçmemesi nedeniyle açıklamadık.

Sigorta: Bu kategoride yıllardır çok başarılı iletişim çalışmalarına imza atan markalar olduğu hâlde tüketiciden “hiçbir fikrim yok” yanıtının çok yüksek gelmesi düşündürücü. Daha önce de iki kez sormuştuk. Birkaç yıl aradan sonra tekrar denedik. Ancak sonuç değişmemiş görünüyor. Bu kategoride en yüksek skor ancak 6. Kategorideki büyük oyuncular eminim ki detaylı şekilde düşüneceklerdir.

Takviye Edici Gıda: Bu sene ilk kez sorguladığımız bu kategorinin özellikle Covid-19’dan ve geçirdiğimiz uzun pandemi döneminden sonra ne durumda olduğunu merak ettik. Pek çok oyuncunun olduğu bu kategori için “hiçbir fikrim yok” diyenlerin oranı yüzde 73. Listeye girebilen dört markanın skoru ise yüzde 2’yi geçemedi ne yazık ki.

Kolej-Eğitim:
Artık adım başı karşımıza çıkan özel okullar ve bu kategorideki belirli markaların yaygınlaşması nedeniyle sorguladık bu sene. Diğer iki kategoriden daha iyi. Listeye beş marka girdi ve birincinin skoru 8.

Bu yıla dair notlar

Bitki Çayı: Doğadan’ın uzun yıllardır yaptığı iletişim yatırımı, özellikle pandemi döneminde uyguladığı ürün geliştirme stratejileri hedefine ulaşmış görünüyor. Türkiye gibi siyah çayın çok sevildiği ve tüketildiği bir ülkede Doğadan 17 endeks puanıyla insanların gönlündeki yerini almış.

İç Giyim: İlkini 2018’de sorguladığımız kategorinin lideri 17’lik skorla Penti. Bu kategoride benim en çok dikkatimi çeken nokta ise araştırmaya katılanların yüzde 30’unun “hiçbir fikrim yok” demesi.

Pizza: Bu yıl ilk kez sorguladığımız bir başka kategori Pizza kategorisiydi. Bu kategoride Domino’s 38 endeks puanıyla tüm rakiplerini ezici şekilde geride bırakmış durumda.

2016’da metodolojisini yenilediğimiz Türkiye’nin Lovemark’ları araştırmasında markanın zihin payı, duygusal olarak yakınlık derecesi, beklenti ve ihtiyaçları karşılama düzeyi ile asla bırakılamayacak kadar sevilip sevilmediğini her yıl anlamaya çalışıyoruz. Bu sayıda sadece şampiyonları bulabileceğiniz araştırmanın daha kapsamlı raporunu Aralık ayında isteyen markalarımızla paylaşabileceğiz.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.