Dove’dan “ırkçı” reklam için özür

Dove'un ABD'de yayına aldığı Facebook reklamı büyük tepkiyle karşılandı.

09.10.2017 - 09:49 | Tuğba Özögretmen

Dove'dan "ırkçı" reklam için özür

Dove’un Body Wash ürünü için ABD’de yayınladığı Facebook reklamı, özellikle sosyal medya üzerinden topa tutuldu. Siyahi bir kadının tişörtünü çıkararak beyaz bir kadına dönüştüğü videoya ilk tepki gösteren isim, makyaj artisti Naomi Leann Blake oldu.

Marka boykotu tehditleriyle karşılanan ve marka tarafından nasıl onaylandığı sorgulanan reklam için Dove cephesinden özür gecikmedi. Marka yaptığı açıklamada, “Facebook’ta yayınladığımız görsel, farklı ırklardan gelen kadınların temsiliyeti konusunda bir dikkatsizlik eseridir. Yol açtığı olaylardan ötürü büyük bir üzüntü içindeyiz” dedi.

Dove’un PR ajansı Edelman ise konuya ilişkin olarak şu açıklamayı paylaştı: “Dove Body Wash ürününün kampanyasının bir parçası olarak, Facebook ABD’de de üç saniyelik bir video yayınlanmıştır. Bu video, Dove’un tutkuyla bağlı olduğu ve inandığı şeyin özünü oluşturan gerçek güzelliğe ilişkin çeşitlilik anlayışını temsil etmemektedir. Hiç yaşanmaması gereken bir olaydı. İletiyi kaldırdık ve konuyla alakalı başka hiçbir içerik paylaşımında bulunmadık. Olanlar için derin ve samimi özürlerimizi paylaşıyor ve hakaret içeren hiçbir imge ve aktiviteye onay vermediğimizi bildiriyoruz.”

Reklamın hangi ajansa ait olduğu ise yanıtsız. Dove’un kreatif çalışmalarının birçoğu Ogilvy & Mather’a ait; ancak dijital reklamlarının bir kısmını, markanın in-house ajansı U Studios yapıyor.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.