MediaCat

Türkiye’nin en samimi markalarıyla tanışın

MediaCat için Ipsos tarafından 2007 yılından bu yana yürütülen Türkiye’nin En Samimi Markaları Araştırması’nın son güncellemesi yapıldı.

Türkiye’nin en samimi markalarıyla tanışın

MediaCat ve Ipsos işbirliğinde gerçekleştirilen ve tüketicilerin “en samimi bulduğu markaların hangileri olduğu” sorusuna yanıt arayan Türkiye’nin En Samimi Markaları Araştırması, 31 Ekim-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen saha çalışmasıyla yenilendi.

Türkiye kent nüfusu temsili 1200 kişiyle bilgisayar destekli telefon görüşmeleri tekniği (CATI) kullanılarak gerçekleştirilen araştırma, kategori bağımsız en samimi markanın yanı sıra 10 ayrı kategoride en samimi markaları ortaya koyuyor.

Türkiye’nin en samimi markaları

Türkiye'nin en samimi markalarıyla tanışın

Araştırmada yer alan her kategoriye ilişkin detaylı sonuçları MediaCat’in Şubat 2017 sayısında bulabilirsiniz.

“Günlük hayatın parçası olanlar öne çıkıyor”

Esra Dilek Tanyaş, Ipsos Connect İletişim Araştırmaları Direktörü

2016 yılında kategori bağımsız “en samimi” olarak algılanan ilk 10 marka listesinde önceki yıllarda olduğu gibi günlük hayatın bir parçası olan giyim ve gıda markaları yine ön plana çıkıyor. Bu markaları takip edense teknoloji markaları olarak göze çarpıyor.

Kategori bağımsız en samimi marka sıralamasında bu yıl liderliğin el değiştirdiğini görüyoruz. Arçelik’i geride bırakan LC Waikiki, bu unvanını yeni sahibi. 2016’da Anneler Günü ve Babalar Günü’ne özel, birlikte kombin gibi koleksiyonlarla farklılaşan marka aynı zamanda eylül ayında ev tekstiline de girmiş ve tüketicinin hayatında kapladığı alanı genişletmişti. Kurulan bu bağın özellikle kadınlar ve 26-35 yaş grubunda daha kuvvetli olduğu görülüyor.
Geçen yılki yerini kaptırsa da hem kalplere hem de zihinlere işleyen “Ne yaparsan yap, aşk ile yap” sloganını 2016’da da kullanan Arçelik, global gücünü farklı ülkelerdeki örneklerle anlatan ve milli duygulara değen “Bu topraklardan çıktık, tüm dünyayı memleketimiz yaptık” iletişimiyle de samimi marka gücünü korumayı başarıyor.

Mutluluk ve eğlence sunanlar samimiyeti koruyor

Geçen sene sürpriz bir çıkış yapan ve yerelliğinin yanına birçok tüketici için hassas bir konu haline gelen doğallık vurgusunu ekleyen Torku, sıralamada Ülker’in arkasındaki yerini koruyarak tüketiciyle kurduğu yakınlığın kalıcı olduğunu ispatlıyor.

Gıda kategorisinin öne çıkan bir diğer markası ise önemli bir sıçrama kaydederek 11’inci sıradan altıncı sıraya yerleşen ETİ. Senelerdir lezzetle mutluluk dağıtan ETİ, ekim ayında yayına giren neşeli kurumsal reklam filminin ana teması “7’den 77’ye mutluluk”la iletişimini sürdürmüştü. Efsane, dillere pelesenk olmuş şarkısıyla tekrar “mutluluk denince akla” dedirten marka, samimi duruşunu kuvvetlendirmiş görünüyor.

Yetkinliklerine duyulan güvenin yanı sıra, duygu dünyamıza “mutluluk” ve “eğlence” sunan markalar sıcaklık hissi vermeye, samimi marka olmaya devam ediyorlar.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.