MediaCat

Türkiye’nin en güvenilen ünlüleri

Ürün ve marka tavsiyesinde ünlülerin hedef kitle nezdindeki güvenilirliğini ölçmek amacıyla her yıl MediaCat ve Ipsos tarafından gerçekleştirilen Celebrity Güven Endeksi’nin 2023 sonuçları belli oldu.

MediaCat olarak her yıl raporladığımız, ikonikleşen araştırmalarımızdan biri Ipsos işbirliğinde 10 yılı aşkın süredir gerçekleştirdiğimiz Celebrity Güven Endeksi. Belirsizliğin biçim değiştirerek önümüze sürekli yeni engeller koyduğu bu zor dönemde güven meselesi her zamankinden daha çok tartışılır oldu. Elbette, bu atmosferde, toplumun güvenini kazanmak için izlenmesi gereken yollar ve benimsenmesi gereken duruş da pazarlama sektörünün ilgisine mazhar.

Ipsos Araştırma Direktörü Serkan Özfilizler, her yıl olduğu gibi geçtiğimiz yıl da ilgili senenin araştırma sonuçlarını yorumlarken okurlarımıza şu notu düşüyordu: “Toplum faydasına sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirme ve toplumun yaralarını sarmaya yönelik adımlar atmanın yanı sıra sosyal olaylarda toplumun sesi olmak da bir o kadar karşılık buluyor.”

Aynı eğilimin, belirsizlik ve felaketler bağlamında bir önceki seneyi aratmayacak kadar yoğun geçen 2023’te de sürdüğünü söylemek son derece mümkün.

2023’te Türkiye’nin en güvenilir ünlüsü olan ilk üç isim, tıpkı bir önceki yıl olduğu gibi Haluk Levent, Kenan İmirzalıoğlu ve Müge Anlı. Ürün/hizmet tavsiyesine “güven” açısından Haluk Levent Türkiye’nin gönlünde ilk sıradaki yerini korurken, Kenan İmirzalıoğlu, 2023’te bir sıra yükselerek ikincilik koltuğuna oturuyor. A101’ün marka yüzü olmaya devam eden ve uzun yıllardır Müge Anlı ile Tatlı Sert programıyla ekranlardan izleyicileriyle buluşan Müge Anlı ise bu yıl bir adım gerileyerek listenin üçüncü sırasına yerleşiyor.

Güven tazeleyenler ve yeni yüzler

İlk üç her ne kadar aynı olsa da listede bir önceki seneye kıyasla kayda değer değişiklikler sözkonusu. Celebrity Güven Endeksi’nde bu yıl gözlemlenen en büyük değişimin ardında iki isim var: yedi sıra yükselerek 16’ncı sıraya yerleşen Burak Özçivit ve altı sıra yükselerek 11’incilik koltuğuna oturan Esra Erol. Bu ikiliyi, her biri beşer sıra yükselen Acun Ilıcalı ve Kıvanç Tatlıtuğ takip ediyor.

Özellikle Kahramanmaraş depremleri sonrasında sosyal medyada oldukça ses getiren yardım organizasyonları gerçekleştiren ve mayıs ayındaki seçimlerden önce Mevzular Açık Mikrofon program serisiyle büyük ilgi toplayan Oğuzhan Uğur da bu yıl Celebrity Güven Endeksi’ne 17’nci sıradan giriş yaparak toplumun medyadan neleri beklediğine dair bir ipucu veriyor.

2023’te FIVB Milletler Ligi ve CEV Avrupa Şampiyonası’nı kazanan, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları elemelerini de lider tamamlayarak dünya şampiyonluğuna adını yazdıran Türkiye’nin gururu A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın kaptanı Eda Erdem ve Zehra Güneş de bu yıl dahil oldukları listede kendilerine sırasıyla 18 ve 20’nci sıralarda yer buluyorlar.

Ünlü etkisi pandemi döneminden de yüksek

Celebrity Güven Endeksi’nin alt kırılımlarına göz attığımızda, kadınların güvenini ağırlıkla kazanan isimlerin Haluk Levent, Müge Anlı ve Ezgi Mola olduğunu görüyoruz. Öte yandan, erkekler adına ön plana çıkan herhangi bir isim yok. Yaş kırılımlarına bakıldığındaysa genel itibarıyla 15-25 yaş grubunun ünlülere güven düzeyinin düşük olduğu, yüksek yaş gruplarında güven seviyesinin arttığı göze çarpıyor.

Ünlü isimlerin herhangi bir marka ya da hizmet için tavsiyesini güvenilir bulma ve inandırıcılık seviyesi geçen yıla göre benzer seviyede ve yüksek kalmayı sürdürüyor. Ünlü isimlerin reklamlarda yer almalarının markaların daha çok sevilme ve tercih edilmesine etkisiyse, geçtiğimiz seneye göre göreceli artarak, pandemi öncesi dönemin de üzerine çıkmayı başarıyor.

Ünlülere güvenimiz hâlâ yüksek

Serkan Özfilizler
Ipsos Araştırma Direktörü

Ipsos olarak 2023 yılının ekim ayında, tüketicilerin ünlüleri güven açısından nasıl değerlendirdiklerini tekrar ölçümledik. Herhangi bir ürün ya da hizmet hakkında ünlü bir kişinin tavsiyesine güvenilme oranı geçtiğimiz yıl artış göstermişti. Bu yıl da Türk toplumunun ünlülere güven seviyesi yüksek olmaya devam etti. “Ünlü bir kişinin, herhangi bir markanın reklamında yer alması, sizin o markayı tercih etmenize/o markayı daha çok sevmenize ne derece etki eder?” sorularına evet denme oranı ise pandemi öncesinin de üzerine çıktı. İletişimlerde ünlü kullanımı markalar tarafından yoğun olarak tercih edilmeye devam ederken ünlülerin tüketiciyi ikna etme açısından etkinliği de yüksek seyretmeye devam ediyor.

Araştırmamızda bu yıl da Haluk Levent ilk sırada yer alarak beş yıl üst üste liderliğini korumayı başardı. 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler tüm Türkiye’yi yasa boğarken deprem sonrası yardım çalışmalarında oldukça aktif bir rol üstlenen Ahbap ve Haluk Levent, toplum nezdinde net bir karşılık bulmaya devam ediyor. Deprem döneminde yardım çalışmalarında oldukça aktif olan Kenan İmirzalıoğlu, Acun Ilıcalı ve Kıvanç Tatlıtuğ da güven seviyelerini büyüten ünlüler arasında.

Benzer biçimde deprem sonrası dönemde Babala TV ekibiyle birlikte oldukça aktif bir rol üstlenen, Mayıs 2023’te gerçekleşen cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri öncesinde siyasi liderlerle yaptığı Mevzular Açık Mikrofon serisiyle oldukça beğeni kazanan Oğuzhan Uğur da 17’nci sırada yer almayı başaran bir diğer ünlü oldu.

Türkiye’nin gururu

Toplum faydasını gözetmenin yanı sıra topumun gururu olmak da güven yaratmak açısından net bir etkiye sahip. 2023 içerisinde önce FIVB Milletler Ligi’ni, sonrasında CEV Avrupa şampiyonasını kazanan, son olarak da dünya şampiyonu olarak 2024 Paris Olimpiyatları vizesini kazanan Türkiye A Milli Kadın Voleybol takımı yani Filenin Sultanları, tüm Türkiye’nin gururu oldu. Araştırmamıza dahil ettiğimiz beş kadın voleybolcumuzdan kaptan Eda Erdem ve Zehra Güneş ilk 20 içerisine girmeyi başarırken Melissa Vargas, Hande Baladın ve Ebrar Karakurt da listenin ilk 30’unda yer almayı başardılar.

Milli takımımızın yarattığı bu gurur özellikle zor bir sene geçiren Türkiye için çok büyük bir mutluluk kaynağı olmanın yanı sıra Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Atatürk’ün sporcu kızlarının gücünü de tüm dünyaya gösterdi.

Metodoloji

Celebrity Güven Endeksi, Ipsos tarafından gerçekleştirilen ve “Ünlülerin size herhangi bir ürün veya hizmet hakkında tavsiyede bulunduğunu düşününüz. Lütfen her bir ünlüye ne derece güveneceğinizi belirtir misiniz?” sorusuna yanıt arayan bir çalışmadır. Çalışma kapsamında MediaCat tarafından belirlenmiş 80 ünlü kişinin fotoğrafı gösterilerek, her bir ünlü için 10 üzerinden değerlendirme yapılması istenmiştir.

Araştırma kapsamında 10-16 Ekim 2023 tarihleri arasında, CAWI (bilgisayar destekli online görüşme) tekniğiyle toplam 1000 kişiyle görüşülmüştür. Araştırma örneklemi 15-55 yaş, Türkiye nüfusunu temsil etmektedir. 12 ili kapsayan örneklem planı, coğrafi olarak TÜİK’in bölge sınıflamasını (NUTS 1) baz almaktadır; orantılı bir dağılıma sahiptir. Demografik olarak 15-55 yaş nüfusu temsil edecek şekilde yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik statü dağılımı da kotalanmıştır. Mevcut örneklem büyüklüğü ile örneklemeden kaynaklanan hata payı yüzde 95 güven aralığında ± yüzde 3,1 ’dir. Kırılımlara inildiğinde hata payı yüzde 4,4-8,7 arasında değişmektedir.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.