Türkiye’de ilk kez gerçekleşen Pharma mini-MBA

Pharma mini-MBA eğitim programlarında ilaç sektöründe yönetici konumunda çalışan kişiler, farklı

12.02.2008 - 15:35 | MediaCat

Pharma mini-MBA eğitim programlarında ilaç sektöründe yönetici konumunda çalışan kişiler, farklı şirketlerden gelen katılımcılarla ve Koç Üniversite’sinin değerli öğretim üyeleriyle bir araya gelerek Satış, Pazarlama, Finans, Farmakoekonomi, Lojistik gibi değişik alanlarda bilgi sahibi olma fırsatı bulacaklar.

Bu program genel bilgiler veren, tam zamanlı çalışma gerektiren ve bir veya iki yıl gibi uzun bir sürede tamamlanan klasik bir ‘ Master of Business Administration ‘ programı değil.

Pharma mini-MBA programı 6 farklı modülü kapsıyor ve 6 gün sürüyor, özellikle ilaç sektörüne yönelik konularda yoğunlaşan bir program.


Katılımcı Profili

Pharma-miniMBA, ilaç sektöründe en az iki yıllık deneyime sahip, orta ve üst düzey yönetici adaylarının katılımına yönelik tasarlanmıştır. İlaç sektöründe pazarlama, satış, medikal, insan kaynakları, lojistik ve iş geliştirme gibi alanlarda çalışmakta olan, kendi alanı dışına geçip, farklı görevlere terfi edecek, firmalarında stratejik kararlar alma ve uygulama süreçlerinde yer alan kişiler programa katılabilirler.

Bu tip bir program Türkiye’de ilk kez gerçekleştiriliyor, bir Üniversite işbirliği ile üniversite bünyesinde gerçekleştirilmesi açısından da Avrupa’da ilk olma özelliğini taşıyor. Koç Üniversitesinde İngilizce eğitim verildiği ve yurtdışından da ilgi gösteren katılımcılar olduğu için program dili İngilizce olarak belirlendi.


İlaç sektörü ile ilgili bir ‘case study’ çalışması ve farmakoekonomi modülü

Programda işletme masterinde yer alan finans, liderlik, Marketing Skils, CRM, Leadership gibi temel kavramlar aktarılırken strateji ve stratejik düşünme, Marketing Strategies, Strategic Change gibi başlıklar tamamen ilaç sektörüne yönelik olarak hazırlanıp, sunulacak. Ayrıca yöneticileri geri ödemeler ve farmakoekonomi gibi günümüzde gittikçe önem kazanan kavramlar hakkında bilgilendirmek amacıyla bir günlük bir modül oluşturuldu.

Program süresince ilaç sektörü ile ilgili bir ‘case study’ çalışması yapılarak eğitimin son günü, katılımcıların sunumları ve tüm eğitimin genel değerlendirmesi ile tamamlanacak.

Eğitim programında Koç Üniversitesi’nden Prof Noyan Arsan, Lerzan Aksoy Hasan Yılmaz gibi öğretim üyeleri dışında ilaç sektöründe uzun yıllar üst düzey yöneticilik yapmış ve şu anda ilaç sektörüne danışmanlık ve eğitim programları vermekte olan eğitimcilerde bulunmakta.

Program içeriği Kappa’dan Prof Sule Oktay ve PTMS’ten Dr Kıvılcım Kayabalı’nın birlikte yürüttüğü uzun çalışmalar sonucunda oluşturuldu.

www.pharmaminimba.com