Türkiye’de ilk hatırlanan marka Arçelik

Nielsen’ın tüketicinin belli bir ürün kategorisi için aklına gelen ilk markayı ortaya koyan araştırması Markalar’ın 17. yıl sonuçları açıklandı.

06.07.2011 - 00:00 | MediaCat

Nielsen’ın tüketicinin belli bir ürün kategorisi için aklına gelen ilk markayı ortaya koyan araştırması Markalar’ın 17. yıl sonuçları açıklandı. Bu uzun soluklu ve trend gösteren çalışmada bu sene toplam 118 kategori sorgulandı.

Kategori belirtilmeksizin kişilerin ilk aklına gelen marka sorgulamasında Arçelik 10 yıldan uzun süredir sürdürdüğü liderliğini bu yıl yine korudu ancak geçen sene olduğu gibi önceki yıla göre Arçelik’i belirtenlerin oranı bu yıl da azaldı. Adidas, ilk akla gelen marka sıralamasında bu yıl da Arçelik’in ardından en çok hatırlanan ikinci marka oldu. Geçtiğimiz sene ikinci sırada yer alan Ülker ise bu sene Arçelik ve Adidas’ın ardından üçüncü oldu.

İlk hatırlanan firma sorgulamasında da Arçelik liderliğini sürdürdü ancak 2003’den bu yana düşmekte olan belirtilme oranı bu yıl da geriledi.

Yakın hissedilen marka sorgulamasında bu yıl Ülker lider marka olurken, onu Arçelik takip etti.

 Kategorilerinde 2010’da lider durumda olan markaların 2009’a kıyasla belirtilme düzeylerinin ne oranda değiştiği incelendiğinde 2010’de belirtilme düzeyini en fazla arttıran markanın, 8 puan artış ile ketçap kategorisindeki Tat olduğu görülüyor.

Marka olmuş sanatçı sorgulamasında ilk 3 değişmezken; İbrahim Tatlıses bu kategorideki lider isim oldu. Marka olmuş sporcu kategorisinde ise de Hakan Şükür bu sene de lider olurken onu Arda Turan takip etti.

İLK HATIRLANAN MARKA

Herhangi bir kategori hatırlatması yapılmaksızın akıllara ilk gelen markanın hangisi olduğu sorgulandığında Arçelik en fazla belirtilen ve ayrışan marka.

Adidas ve Ülker ise Arçelik’i takip eden markalar olarak göze çarpmakta.

Arçelik, ilk akla gelen marka sıralamasında geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sene de lider olmasına karşına hatırlanma oranında düşüş bu sene de devam etti.

İLK HATIRLANAN FİRMA

Tüketicilere herhangi bir marka ya da kategoriden bağımsız olarak ilk hatırladıkları firma sorulduğunda Arçelik’in, marka sorgulamasına benzer bir şeklide lider olduğu görülüyor.

Ülker ve Koç ise Arçelik’in ardından en fazla berlitilen firmalar arasında.

İlk hatırlanan firma sorgulamasında Arçelik geçtiğimiz sene ile hemen hemen aynı düzeyde belirtilmiştir.

Sıralamda üçüncü olan Ülker’in ise geçen seneye kıyasla belirtilme oranında artış görülmektedir.

YAKIN HİSSEDİLEN MARKA

Herhangi bir kategori belirtmeden “kendinize en yakın hissettiğiniz marka hangisidir ?” sorusu yöneltildiğinde tüketicilerin en yüksek oranda Ülker’i belirttikler, Arçelik’in de çok yakın bir oranla ikinci sırada yer aldığı görülmekte..

Aşağıda yakın hissedilen markalar sorgulamasında öne çıkan markalar gösteriliyor.

Yakın hissedilen marka sıralamasında lider olan Ülker ve Arçelik’in geçen seneye kıyasla belirtilme oranlarındaki düşüş dikkat çekiyor.

2010’DA PARLAYANLAR

2009’da kendi kategorilerinde lider olan markaların 2010’da belirtilme düzeylerinin ne oranda değiştiğine bakıldığında en fazla artışı 7,7 puanla ketçap kategorisinde TAT ve çay kategorisinde ÇAYKUR göstermiştir.

Aşağıda 2010 yılında 2009’a göre belirtilme oranı en fazla artış gösteren markalar yer alıyor.

KATEGORİLERE GÖRE LİDER MARKALAR

Kategorilere göre lider markaların belirtilme oranlarına bakıldığında cep telefonu kategorisinde Nokia tüm kategorilere göre belirtilme oranı en yüksek olan lider marka. Ardından kolalı gazlı meşrubat kategorisinde Coca-Cola , hazır kahve kategorisinde Nescafe ve Bira kategorisinde Efes Pilsen geliyor.

Kategorilerinde lider markalar olmalarına karşın belirtilme düzeyleri en düşük olan kategori ve markalara bakıldığında ise reçel kategorisinde Seyidoğlu, votka kategorisinde Absolult ve kedi-köpek mamasında Whiskas’ın en düşük belirtilme düzeyine sahip lider marka olduğu görülüyor.

Aşağıdaki tabloda kategorilere göre lider markalar ve belirtilme oranları gösterilmektedir.


 

MARKALAŞMIŞ SANATÇI

Tüketicilere “İsminin bir marka olduğuna inandığınız sanatçıyı belirtir misiniz ?” sorusu yöneltildiğinde katılımcıların %45’i herhangi bir ad belirtemiyor.

Marka olduğuna inanılan sanatçılar sorgulamasında sırasıyla İbrahim Tatlıses ilk sırada. İkinci sırada Tarkan gelirken, Hülya Avşar da takip eden üçüncü isim oluyor.

Aşağıda marka olduğuna inanılan sanatçılar ve belirtilme oranları (%) gösterilmektedir.

MARKALAŞMIŞ SPORCU

“İsminin bir marka olduğuna inandığınız sporcuyu belirtir misiniz ?” diye sorulduğunda sanatçılarda olduğu gibi tüketiclerin yarısı herhangi bir sporcu adı belirtmiyor.

Marka olduğuna inanılan sporcular sorgulamasında Hakan Şükür geçtiğimiz senelerde olduğu gibi yine ilk sırada ancak sporcunun adının belirtirme oranının bu sene de düştüğü görülüyor.

Aşağıda marka olduğuna inanılan sanatçılar ve belirtilme oranları (%) gösterilmektedir.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.