Henkel Art.Award Türkiye kazananı belli oldu

Henkel CEE’nin (Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi), bu yıl Orta ve Doğu Avrupa çapında 10.’sunu düzenlediği Henkel Art.Award’un Türkiye elemelerinde Deniz Üster birinci oldu.

06.07.2011 - 00:00 | MediaCat

Henkel CEE’nin (Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi), bu yıl Orta ve Doğu Avrupa çapında 10.’sunu düzenlediği Henkel Art.Award’un Türkiye elemelerinde Deniz Üster birinci oldu.

Deniz Üster 23 ülkeden sanatçıların resim, çizim, fotoğraf, video ve enstalasyon alanlarındaki eserleri ile katıldıkları Henkel Art.Award.2011 yarışmasının 8 Kasım 2011’de Viyana’da gerçekleştirilecek finallerinde Türkiye’yi temsil edecek.

10. Art.Award. yarışmasının Türkiye elemeleri küratör Vasıf Kortun başkanlığında, küratör Esra Sarıgedik Öktem ve sanat eleştirmeni Evrim Altuğ’dan oluşan jüri tarafından gerçekleştirildi. Jüri, değerlendirmesinde Deniz Üster’in enstalasyon, video ve heykelsi işlerinde bilimsel ve sözlü belleğin, muzip ve mucit ruhlu bir yaklaşımla sentezlenmesinden etkilendiğini açıkladı.

Art.Award.2011 yarışmasına Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 23 ülke katılıyor. Yarışmada finale kalan eserler, “Henkel Art.Award” ve “Henkel Orta ve Doğu Avrupa’nın Genç Sanatçıları 2011” ödülü kategorilerinde yarışacak. Kazanan eser Viyana “Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig (MUMOK)” modern sanat müzesinde düzenlenecek galada açıklanacak.

Yarışmada Henkel Art.Award Ödülü’nü kazanan sanatçı, 7000 euroluk para ödülünün sahibi olacak. Yarışmanın birincisi aynı zamanda ve kendi ülkesi ile Viyana “Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig (MUMOK)” modern sanat müzesinde kişisel sergi açabilecek. Henkel CEE’nin, KulturKontakt Avusturya işbirliği ile genç sanatçılara destek olmak amacıyla vereceği 2000 euroluk “Henkel Orta ve Doğu Avrupa’nın Genç Sanatçıları 2011” ödülü de Viyana’da düzenlenecek galada sahibini bulacak.

Deniz Üster hakkında

1981 İstanbul doğumlu Deniz Üster, lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde resim dalında aldıktan sonra, Sabancı Üniversitesi’nin Görsel Sanatlar programında yüksek lisansını tamamladı. Üster ikinci yüksek lisansını Glasgow School of Art’ta Güzel Sanatlar üzerine yaptı.

Son iki yıl içinde sanatçının katıldığı sergilerden bazıları şöyle:  2011 yılında “Davetli ve Gönüllü”, Rampa, Istanbul, “Encrypting Signs on the Fabric of a Rhizome”, La Giarina Gallery, Verona, “Confessions of Dangerous Minds, Contemporary Art from Turkey”, Saatchi Gallery, Londra, “Earthworm and Tambour-Powder”, Trongate 103, Glasgow, 2010 yılında, “UK Young Artists 01”, Derby, “Traces of Walden”, TPTP Space, Paris, “Definite Article”, Kunsthaus Bethanian, Berlin, “29. Günümüz Sanatçıları Sergisi”, Aksanat, Istanbul, “Işığın Yönleri”, Proje 4L, Istanbul.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.