Türkiye’de her beş üst düzey yöneticiden biri kadın

Korn Ferry'nin araştırmaları, özel sektörde kadının durumuna dair dikkat çekici veriler sunuyor.

08.03.2018 - 17:49 | MediaCat

Türkiye'de her beş üst düzey yöneticiden biri kadın

Global insan kaynakları ve organizasyonel danışmanlık şirketi Korn Ferry tarafından üst yönetimlerde kadınların ne kadar etkin rol oynadığının ortaya konulması adına 33 ülkeyi kapsayacak şekilde gerçekleştirilen “Cinsiyetler Arası Ücret Farkı” araştırmasının sonuçlarına göre, Türkiye’de özel sektördeki üst düzey yöneticilerin yüzde 17.9’unu kadınlar oluşturuyor. Başka bir ifadeyle, Türkiye’de özel sektörde her beş üst yöneticiden biri kadın.

Özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalışan kadınların oranlarına bakıldığında, 33 ülke arasında Türkiye’nin 16’ıncı sırada olduğu görülüyor. Söz konusu oranla Türkiye; Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda gibi birçok Avrupa ülkesinin önünde. Araştırmanın sonuçlarına göre, yüzde 31.2’lik üst düzey kadın çalışan oranı ile Vietnam ilk sırada yer alıyor. Suudi Arabistan ise açık farkla listenin son sırasında görülüyor.

33 ülkede özel sektör şirketlerindeki çalışanların genel ücret oranları dikkate alınarak yapılan “Cinsiyetler Arası Ücret Farkı” araştırması ise kadın çalışanların erkeklere kıyasla yüzde 18 daha düşük ücret aldığını ortaya koyuyor. Söz konusu fark ise Türkiye’de yüzde 11. Kadınlar ve erkekler arası ücret farkının en yüksek olduğu ülke ise yüzde 32’lik bir farkla Çekya.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.