Türkiye’de e-ticaret yüzde 38 büyüdü

Nielsen, dijital dönüşüm ve e-ticaretle ilgili bilgiler paylaştı.

25.06.2019 - 13:25 | MediaCat

Türkiye'de e-ticaret yüzde 38 büyüdü

Araştırma şirketi Nielsen, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nin “Değişen Tüketici, Dönüşen Perakende” temasıyla İstanbul Point Hotel Barbaros’ta düzenlediği e-ticaret etkinliğine katıldı.

Perakende sektörünü bir araya getiren buluşmada Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan ve Nielsen Perakende Hizmetleri Direktörü İlker Unutkan, “Türkiye’de FMCG Trendleri ve E-ticaret” başlıklı bir sunum yaparak, dijital dönüşüm ve e-ticaretle ilgili bilgilerini paylaştı.

Türkiye’de e-ticaret 2018’de yüzde 38 büyüdü

Türkiye'de e-ticaret yüzde 38 büyüdüŞekerel Erdoğan, Nielsen 2018 Küresel E-Ticaret Raporu’na göre, dünya genelinde e-ticaretin 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 18 büyüme kaydederek 2,9 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştığını açıkladı. Söz konusu rakamın tüm küresel perakende satışlarının yüzde 12’sine karşılık geldiğini belirten Şekerel Erdoğan, “E-ticaretin toplam ticaretteki payı olarak öne çıkan bölgelere baktığımızda Asya Pasifik ve Kuzey Amerika bölgelerinin başı çektiğini görüyoruz. Asya Pasifik bölgesi aynı zamanda yüzde 30’u aşan büyümesiyle küresel e-ticaretin motor gücü olarak öne çıkıyor.” dedi.

Türkiye’deki e-ticaretin 2018’deki payının yüzde 5,3, büyümesinin ise yüzde 38 olduğunu belirten Şekerel Erdoğan, söz konusu büyümenin Asya Pasifik bölgesinden bile daha çok olduğunun altını çizdi. Türkiye FMCG kategorilerindeki online alışveriş payının yüzde 2’ye ulaştığı bilgisini paylaşan Şekerel Erdoğan, bu alanda büyüme potansiyeli olduğunu ifade etti.

Türkiye’de tüm nüfus kuşakları ve kültür grupları hızla dijitalleşiyor

Etkinlikteki sözlerine, “Türkiye’de e-ticaretin yaşadığı büyüme ve dönüşümün tesadüf olmadığını, bunun önemli bir altyapıya sahip olduğunu görmekteyiz” sözleriyle başlayan Nielsen Perakende Hizmetleri Direktörü İlker Unutkan, “Türkiye, kentli nüfus yapısı ve dünya ortalamasının çok üzerinde internet penetrasyonuyla öne çıkıyor. İnternette geçirilen süre yaklaşık yedi saatle ABD ve Çin’in üzerinde. Online alışverişte çok önemli bir role sahip olan mobil telefon penetrasyonu ve kullanıcı sayısında da küresel ortalamanın üzerinde bir seviyede bulunmaktayız.” dedi. Unutkan, Türkiye’nin mobil ve dijital alandaki bu güçlü yapısının, nüfusun sadece bir bölümünün yoğun kullanımından kaynaklanmadığı, Türkiye’deki tüm nüfus kuşakları ve kültür gruplarının hızla dijitalleştiği bilgisini de paylaştı.

Sözlerinde sosyal medya kullanımına dair bilgiler de paylaşan ve Türk insanının sosyal medya kullanıcı penetrasyonunda küresel ortalamanın çok üzerinde olduğunu söyleyen Unutkan, “Sosyal medyada ABD ve Çin’in yaklaşık bir buçuk katı kadar bir süre harcamaktayız. Bu durum kullanıcı sayılarına da yansıyor. Dünyanın en büyük 18’inci nüfusu olan Türkiye, Facebook kullanıcı sayısında dokuzuncu, Instagram kullanıcı sayısında da beşinci sırada bulunmakta.” dedi.

Online alışverişte promosyon ve indirim belirleyici

Online alışverişçilerin seçici bir kitle olduğunu vurgulayan Unutkan, “Çünkü online alışverişçilerin çok büyük bir kısmı, satınalma kararı vermeden önce genelde kapsamlı bir ürün araştırması ve değerlendirmesi yapıyor, alışverişlerini önceden planlıyor. Öte yandan online alışverişçilerin yüzde 86’sının satınalma eğilimlerinde promosyon ve indirimler belirleyici oluyor, buna paralel olarak da marka sadakatleri düşük.” şeklinde konuştu.

Online alışverişçinin alışveriş motivasyonları arasında ilk sırada fiyat kriterinin bulunduğunu söyleyen Unutkan, “Fiyat kategorisini çeşit ve hız takip ediyor. Ürünleri görmek ve dokunmak isteği bir diğer bariyer olarak öne çıkarken, site güvenilirliği üçüncü en büyük bariyer olarak dikkat çekiyor.” dedi.

Şekerel Erdoğan ise Nielsen 2019 E-Ticaret Raporu’nda, Türkiye’de en çok online alışveriş yapılan ilk beş kategori içinde giyim & ayakkabı, teknoloji & elektronik, kişisel bakım & kozmetik, kitap & müzik &film ve yemek siparişinin öne çıktığını söyledi. Şekerel Erdoğan, alışveriş frekansı açısından ayda ortalama dört kezle yemek siparişi ve market gıda ürünlerinin ağırlı olmasını dikkat çekici bulduklarını da ekledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.