Türkiye’de dijital sanatı destekleyen platform: dART

Samsung, Türkiye’de dijital sanatın gelişimine katkı sunmayı hedefleyen dART Dijital Sanat Platformu’nu tanıttı.

26.05.2022 - 13:44 | MediaCat

Türkiye'de dijital sanatı destekleyen platform: dART

Samsung, Türkiye’de dijital sanatın gelişimine katkı sunmayı hedefleyen dART Dijital Sanat Platformu’nun lansmanını gerçekleştirdi. Dijital sanata ve NFT teknolojilerine ilgi duyan herkese açık olan platform, dijital sanata dair soruları yanıtlamayı ve dijital sanata dair bir bilgi kaynağı sunmayı amaçlıyor.

Uzman kurulunda NFT sanatçısı Hakan Yılmaz ve dijital sanat eserlerinin NFT haline getirilmesi ve gelir elde edilmesi konusunda uzman Devrim Danyal’ın yer aldığı platform kapsamında üniversite işbirlikleri, akademik ve online eğitimlerle dijital sanatçıların ve dijital sanata gönül vermiş gençlerin desteklenmesinin yanı sıra YouTube sohbet serilerinden dijital sanat ve NFT sözlüğüne varan hizmetlerin sunulması, Türkiye’nin önde gelen dijital sanatçılarının atölye ve stüdyolarına ziyaretler gerçekleştirilmesi planlanıyor. Önümüzdeki dönemde dijital sanat sergileri için kürasyon tarafında yönlendirmelerde bulunularak, yeni sanatçıların kendilerini görünür kılmasına yön veren çalışmalar da yapılacak.

Samsung dART Platformu’nun önemli bir ihtiyacı gidereceğini vurgulayan Samsung Electronics Türkiye Başkanı ve CEO’su Philip Choi, “Samsung olarak, kullanıcıların beklenti ve ihtiyaçlarını odağa alarak, tüm dünyada teknolojinin yükselen trend ve kavramlarıyla ilgili çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Geçtiğimiz aylarda Samsung Başkan Yardımcısı Han Jong Hee de şirketimizin kendi metaverse’ünü oluşturacağını ve bu konudaki planlarını paylaşmıştı. Samsung Türkiye olarak biz de bu bakış açısına paralel bir şekilde, Türkiye’de dijital sanat ve NFT teknolojilerinin gelişimi konusunda öncü bir rol üstlenerek, inisiyatif alıyoruz. Türkiye’de dijital sanata ve NFT teknolojilerine ilgi duyan herkese açık yeni bir platformla yeni bir yolculuğa başlamanın ve bu alanı sahiplenmenin heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Samsung olarak halihazırda telefon, tablet gibi mobil cihazlarıyla dijital sanat üretimine katkı verdiklerini ve Lifestyle TV ekranlarıyla dijital sanatı sergileme konusunda alternatif sunduklarını söyleyen Samsung Electronics Türkiye CMO’su Ömer Barış Gökpınar ise, “Sanata verdiğimiz desteği teknolojiyle birleştirirken, dART platformumuzla da bu alanda uzman, ülkemizin dijital sanat ve NFT teknolojileri alanında öncü isimlerinden oluşan bir uzman kurulu oluşturduk. Portalımızı alanında uzman isimlerin moderasyonunda sürekli olarak besleyerek, hem dijital sanatın dünyadaki gelişimi hem de Türkiye’de bu alanda yaşanan yenilikler hakkında güncel, yol gösteren ve bu alanı sahiplenen bir platform olarak herkesin kullanımına sunuyoruz. Portalımız içerisinde oluşturacağımız akademi ve online eğitimlerle sanatçıları ve gençleri de bu alanda geliştirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.