MediaCat

Türkiye Turizm Zirvesi başladı

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde Derinleşen Global Krizin Türk Turizmine muhtemel etkilerini masaya yatırıldığı 2012 Türkiye Turizm Zirvesi’nin açılış konuşmaları gerçekleştirildi.

Türkiye Turizm Zirvesi başladı

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde Derinleşen Global Krizin Türk Turizmine muhtemel etkilerini masaya yatırıldığı 2012 Türkiye Turizm Zirvesi’nin açılış konuşmalarıyla başladı.

Konferansın ilk açılış konuşmasını, Tanıtım Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı yaptı. Taşbaşı,"2011’de iyi bir yıl geçirdik. 31 milyon 400 bin gibi bir turist sayısıyla dünya ortalamasının üzerinde kapattık. Sürekli yükselen bir ivmemiz var. Dünyada turizm sektöründe yüzde 4-5 gibi bir büyüme beklenirken, 2011 yılında dünyada 980 milyon kişi seyahat etti. Türkiye’de, 9.86 büyümeyle Avrupa’nın üzerinde bir büyüme elde edildi." dedi. Taşbaşı’nın açıklamalarına göre Türkiye,Hırvatistan ve İspanya ile büyümede Avrupa’da ilk üçte ve bu başarının nedeni bakanlık ve turizm çalışanlarının birlikte hareket etmesi.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy konuşmasında Avrupa daralırken, Türkiye’nin büyümeye devam etmesine değinirken, hedeflerinin 2023 yılında 35 milyon vatandaşımızı gezdirmek olduğundan bahsetti. Anadolu’ya yatırım yapmanın ve müzeleri çeşitlendirmenin turizm açısından önemi ve ülkeye moral veren bir sektör olmanın önemini vurguladı. Keyifli konuşmasında yaptığı göndermelerle salondaki katılımcıların dikkatini çekti.

Günün üçüncü konuşmacısı TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’di. Boyner, turizmin Türkiye’nin en büyük sektörlerinden biri olduğunu ve TÜSİAD’ın böyle büyük bir sektörü gündeme almamasının mümkün olmadığıyla konuşmasına başladı.TUIK verilerinden bahseden Boyner, "Avrupa’daki ekonomik krizin derinleşmesi ile birlikte, en çok Türkiye’yi Avrupalıların ziyaret etmesi dolayısıyla turist sayısında azalma olması bekleniyordu ama TUIK rakamlarına bakılırsa turist sayısı artmış ama yüksek gelirli turist gelişi azalırken, kişi başına düşen harcama orani da azalmış.” dedi. Ve TÜSİAD’ın başlattığı sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapmanın öneminden bahsetti.

Açılış konuşmalarının sonuncusu Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a aitti. Günay, Türk turizm sektörünün büyük bir başarı öyküsü olmasıyla konuşmasına başladı. 25 yıldır terörle mücadele ederken, turizmde bu kadar büyümenin çok önemli ve altı çizilmesi gereken bir şey olduğunu vurguladı. Uzak pazarlara açılma politikasından ve golf, kongre turizmi gibi turizm türlerinin geliştirilmesi ve yüksek gelirli turistin çekilmesi gerekliliğini ve bu alanlara açılma çabalarının sürdüğünden bahsetti. Ayrıca geçtiğimiz dönemlerde turizm sektörüne verilen enerji sektörü desteğinin, artık çevreci uygulamalar yapan işletmelere verileceğini ve bakanlığın yeşil yıldız uygulaması başlattığını belirtti. Günay konuşmasını barış sözcüğünün altını çizerek bitirdi.Komşularımızla sıfır sorun olması turizmde gelişmemizi sağladığını söyleyerek, "Bundan sonra da böyle olması gerek. Dünyanın barışa ihtiyacı var." dedi. 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.