MediaCat

Türkiye cepten internet kullanımında ilk sırada

Deloitte Türkiye TMT Lideri ve Ortağı Tolga Yaveroğlu internete bağlanmak için akıllı telefon kullanım oranının Türkiye’de yüzde 91 olduğunu söylüyor.

Türkiye cepten internet kullanımında ilk sırada

Deloitte’un, mobil cihazlara ilişkin son raporuna göre, Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında yüzde 91’lik oran ile akıllı telefondan internet kullanımının lideri…

Deloitte, “State of the Global Mobile Consumer: Connectivity is core” raporunu yayınladı.

Belçika, Fransa, İngiltere, Kanada, ABD gibi gelişmiş ülkeler ile Brezilya, Meksika, Güney Afrika ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin yer aldığı rapora ilişkin olarak Deloitte Türkiye TMT Lideri ve Ortağı Tolga Yaveroğlu “Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 15 ülkede üst üste ikincisini düzenlediğimiz mobil kullanıcı anketimiz sayesinde mobil cihaz sahipliği ve kullanımı, internete bağlanma alışkanlıkları, mobil uygulama (app) tüketimi, fiyatlandırma ve faturalamala tercihleri, mobil pazarlama, NFC, 4G/LTE, operatör ve şebeke tercihleri gibi birçok alt başlıkta ülke, operatör ve yıl bazında karşılaştırmalı, sektöre yönelik birçok pratik uygulaması olan, bir veri seti elde etmiş olduk” dedi.

Türkiye’de 10 akıllı telefondan 9’u internete bağlı

Önümüzdeki dönemde akıllı telefon satışlarının artması öngörülen raporda, 2013 yılında dünyada 800 milyonun üzerinde akıllı telefon satılarak kullanımda olan toplam akıllı telefon sayısının yılsonunda 2 milyara yaklaşmasının beklendiği ifade ediliyor.

Raporda, gelişmiş ülkelerde internete bağlanmak için akıllı telefon kullanım oranı yüzde 79 iken, gelişmekte olan ülkeler sıralamasında Türkiye yüzde 91 kullanım oranıyla ilk sırada yer alıyor. Listede Türkiye’nin yanı sıra Hırvatistan, Güney Afrika ve Brezilya gibi ülkeler bulunuyor.

Mobil şebekelerde veri hızının artmasıyla birlikte 2013 yılında telefonların, internet erişiminde en tercih edilen cihaz olarak bilgisayarları geçeceği ve akıllı telefonların kullanım nedenleri arasında internet erişiminin ses hizmetleri kadar önemli bir yer teşkil ettiği ifade ediliyor.

2013 yılında, akıllı telefonlardaki veri trafiğinin 2011 yılına oranla 5 kat artacağının öngörüldüğü çalışmada, ankete cevap veren her 3 kişiden 1’inin sınırsız internet tarifesi kullandığı ortaya çıkıyor. Türkiye’de ise limitsiz internet paketi olduğunu söyleyen akıllı telefon kullanıcılarının oranı yüzde 16 dolaylarında seyrediyor.

Rapora baz teşkil eden anket çalışmasında Türkiye’de mobil kullanıcılar hakkında elde edilen bulgulardan seçilmiş diğer bazı başlıklar ise şu şekilde:

  • En çok kullanılan akıllı telefon üreticileri sırasıyla Nokia, Samsung ve Apple. Akıllı telefon satın alırken ilk sırada yer alan karar faktörü “telefonun markası”.
  • Faturalı hat sahiplerinin yüzde 57’si, aylık faturalarının son 12 ay içinde en azından bir kere beklediğinden daha yüksek geldiğini belirtiyor.
  • Kullanıcıların yüzde 76’sı aylık ödemeleri için üst sınır getiren bir hizmet ile ilgileneceğini ifade ediyor.
  • Akıllı telefon kullanıcıları, ayda ortalama cep telefonu hizmetleri için standard mobil telefon sahiplerine oranla yüzde 60 daha fazla para harcıyor.
  • Apple iOS kullanıcıların ortalama aylık mobil servis harcamaları, Android kullanıcılarının iki katı.
  • Tablet kullanıcıları, mobil uygulamalar için akıllı telefon kullanıcılarına oranla ayda yüzde 36 daha fazla para harcıyor.
  • Tablet satın alan laptop sahiplerinin yüzde 47’si, tablet edindikten sonra laptop’larını daha az kullanmaya başladıklarını ifade ediyor.
  • Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 74’ü evde internete Wi-Fi ile bağlanıyor, yüzde 68’i de dışarıdayken ücretsiz Wi-Fi hizmeti varsa bundan yararlanmaya çalışıyor.
  • Mobil genişbant Türkiye’de en çok evlerde (mobil halde değilken) kullanılıyor.
  • Kullanıcıların yüzde 75’i bir sonraki telefonunda NFC özelliği olması ile ilgileniyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.