Türkiye’nin en medyatik kadınları

Medya Takip Merkezi (MTM), “medyada kadın”ı mercek altına alarak, geçtiğimiz yılın en popüler kadınlarını belirledi...

05.03.2010 - 00:00 | MediaCat

Medya Takip Merkezi  (MTM), “medyada kadın”ı mercek altına alarak, geçtiğimiz yılın en popüler kadınlarını belirledi. İşte, şov, iş, siyaset, spor, medya dünyası başta olmak üzere hayatın çeşitli alanlarında medyanın gözde kadınları!

Türkiye’de “kadın”ın hayata katılımı ve çeşitli alanlarda nasıl yankılar bulduğu sorusuna yanıt arayan Medya Takip Merkezi (MTM), 2009 yılı boyunca gazete, dergi, TV kanalları ve haber sitelerinde en çok bahsi geçen kadınları mercek altına aldı.

“Kadın” eğlence sektörünün gözdesi
Medya Takip Merkezi’nin 2009 yılını kapsayan “medyada kadın” raporuna göre, medyada en çok yansıma sağlayan kadınlar, eğlence dünyasının ünlü yüzleri oldu. Siyaset, spor, iş dünyası, sanat gibi alanlarda sesi daha cılız olan kadın, eğlence sektöründe ise gerçek bir egemenliğe sahip.

Araştırma raporuna göre, şov dünyasının en popüler kadını ise, Eurovision yıldızımız Hadise oldu. Eurovision’da Türkiye’yi temsil etmesiyle bir anda yıldızı parlayan güzel şarkıcı, çeşitli konserleri ve oynadığı reklam filmleriyle de ilgi odağı oldu.  Hadise yıl boyunca 14 bin 309 haberde yer aldı.

Şov dünyasının, duruşu ile farklı bir çizgi çizen kadınlarından biri olan Sezen Aksu, yılın en popüler yüzlerindendi. Aksu, “Kürt Açılımı”na verdiği destek ile de dikkatleri üzerine çekti. Yıllarca şov dünyasının en gözde kadını unvanıyla ilgi toplayan Hülya Avşar, geçtiğimiz yıl da popülaritesini koruyan isimlerden biriydi.

MTM’nin kadın oyuncuları da mercek altına aldığı araştırma raporuna göre, yılın en popüler kadın oyuncusu, Hatırla Sevgili dizisiyle gözleri üzerine çeken ve ardından Aşk-ı Memnu dizisiyle popülaritesini arttıran Beren Saat oldu. Yıl boyunca 5 bin 11 haberde yer alan Saat’i, Binbir Gece dizisi ve özel hayatıyla medyanın yakın markajına giren Bergüzar Korel izledi. Korel, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 4 bin 95 habere konu edildi. 

Aynı araştırma raporuna göre yılın en medyatik mankeni ise, 3 bin 447 haberde bahsi geçen Aysun Kayacı oldu. NTV’de yaptığı programla da ilgili toplayan Kayacı’yı, Tuğba Özay ve Ece Gürsel izledi.

Siyaset dünyasında öne çıkan kadınlar
Yoğun olarak erkek egemenliği altında olan siyaset dünyasında da kadının sesi, geçtiğimiz yıllara oranla daha yüksek çıkmaya başladı. Medya Takip Merkezi’nin araştırma sonuçlarına siyaset dünyasının en çok konuşulan kadını Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu oldu. ÖSS kat sayılarının değiştirilmesi konusuyla sıkça markaja giren Çubukçu, 18 bin 524 habere konu edildi.

Siyaset arenasında ismi en çok geçen kadınlardan ikincisi, DTP partisinin eski milletvekili Emine Ayna oldu. Terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle sıkça medyanın markajına giren Ayna’nın, yıl boyunca 10 bin 862 haberde bahsi geçti.

DTP partisinin eski milletvekillerinden Aysel Tuğluk, siyaset dünyasının en çok merak edilen bir diğer ismiydi. Tuğluk, yıl içerisinde özellikle, terör örgütü ve Abdullah Öcalan’a dair çarpıcı açıklamaları ve gözaltı süreciyle sıkça yansıma buldu.

İş dünyasında da kadının gücü artıyor
Medya Takip Merkezi’nin 2009 yılının en medyatik kadınlarını belirlediği araştırma raporuna göre, iş dünyasında geçtiğimiz yılın en çok konuşulan ismi, Doğan Holding yönetim kurulu üyesi Arzuhan Yalçındağ oldu. Yıl boyunca başarılı çalışmalarıyla sıkça gündeme gelen başarılı iş kadını, toplam 7 bin 47 habere konu oldu. Yalçındağ’ı ikinci sırada Sabancı Holding’in başarılı isimlerinden Güler Sabancı takip etti. İş dünyasının popüler yüzlerinden bir diğeri ise, başarılı modacı Dilek Hanif oldu.

Medya dünyasının medyatik kadınları
Medya dünyasında çalışan kadınların da popülaritesini araştıran Medya Takip Merkezi’nin raporuna göre, geçtiğimiz yıla damgasını vuran isim, tarzı ve haberciliği ile sıkça adından söz ettiren Saba Tümer oldu. Habertürk ekranlarından CNN Türk’e transferi nedeniyle de dikkatleri üzerine çeken ünlü televizyoncu, yıl boyunca 5 bin 545 habere konu edildi.

Yılın en çok konuşulan bir diğer ismi ise gazeteci/yazar Ayşe Arman oldu. Sivri dilli açıklamaları ve çarpıcı röportajları dikkat çeken Arman, 4 bin 35 haber ve yazıda yer buldu.

Medya dünyasının yıldızı en çok parlayan üçüncü ismi, “Aşk” adlı kitabıyla büyük beğeni toplayan Elif Şafak’tı. Şafak, Habertürk transferiyle de sıkça konuşuldu. Yılın en dikkat çeken kadınlarından bir diğeri, 1.678 haberde bahsi geçen başarılı yazar Ayşe Kulin oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.