Turkcell’den yerli arama motoru: Yaani

Marka “Türkiye’nin arama motoru” Yaani’yi bugün düzenlenen bir toplantıyla tanıttı.

25.10.2017 - 13:43 | MediaCat

Turkcell’den yerli arama motoru: Yaani

Geçtiğimiz yıl Gebze’de kendi veri merkezini hayata geçiren Turkcell, “Türkiye’nin arama motoru” olarak konumlandırdığı Yaani’yi bugün Wyndham Grand İstanbul Levent’te Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen bir toplantıyla tanıttı.

Yaani ile öncelikli hedeflerinin Türkiye’de yüzde 25’lik pazar payına ulaşmak olduğunu ve kendi arama motoruna sahip olmanın Türkiye’yi dünyada sayılı ülkeler arasına soktuğunu belirten Terzioğlu, projeyi şu sözlerle açıkladı:

Turkcell’den yerli arama motoru: Yaani“Dünyada gücün kaynağının değiştiği bir dönemden geçiyoruz. Artık veri en önemli güç. Ülke olarak bu yeni dönemde söz sahibi olmak istiyorsak dijital verilerimizi kendi ülkemizde tutmak ve bunları işleyerek yenilikçi servislere dönüştürmek zorundayız. Çünkü verileri işlemediğiniz sürece elinizde veri olmasının pek bir anlamı yok. Bugüne kadar geliştirdiğimiz servisler sadece Türkiye’de değil dünyada da milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Şimdi Yaani ile bir adım daha atarak en fazla veri üreten servislerden birisi olan arama motoru pazarına giriyoruz. Bu Turkcell’in değil Türkiye’nin arama motoru. Hepimizin desteği ile büyüyecek.”

Yaani’nin verilerini Gebze Veri Merkezi’nde saklayacaklarını söyleyen Terzioğlu, “Türkiye’nin kullanım alışkanlıklarına göre tasarlanan Yaani, Türkçeyi çok iyi anlıyor. Biz arama yaptıkça o öğreniyor. Bu sayede her seferinde karşımıza daha iyi arama sonuçları çıkartacak” dedi.

Türkçe, akılda kalıcı ve basit bir isim

Arama motoruna isim ararken hem Türkçe hem akılda kalıcı hem de basit olmasını istediklerini söyleyen Kaan Terzioğlu Yaani’nin isminin doğum hikâyesini de paylaştı:

“Türkçede çok fazla kullandığımız bir kelime olan Yaani bizim hedefimiz olan Ortadoğu ve Rusya pazarlarında da kullanılan bir kelime. Arapçada benzer anlama geliyor, Rusçada da söylemesi çok kolay.”

Turkcell’den yerli arama motoru: Yaani

Anadili Türkçe olan Yaani, kullanıcılara Türkçe aramalarda çok daha doğru sonuçlar sunmayı vadediyor. Türkiye’yle özdeşleşen bir sembol olarak nazar boncuğu ikonu kullanılan Yaani, kullanıcıların aramalarına göre bir süre sonra alışkanlıklarını ve gerçekten ne aramak istediklerini öğreniyor. Daha önce yapılan aramaların benzerleri daha arama yaparken kullanıcıya gösteriliyor.

Konum tabanlı arama olanağı sunmasının yanı sıra Turkcell servisleri ve Paycell ile entegre çalışması da arama motorunun diğer özelliklerinden. Turkcell’in bundan sonra geliştireceği tüm T serisi akıllı cihazlarda yüklü olarak gelmesi planlanan Yaani, aynı zamanda, General Mobile’da da yüklü olarak satılıyor.

AppStore ve Google Play’den ücretsiz erişilebilen uygulamayı indiren Turkcell’liler 1 GB internet kotasına da sahip olacaklar. Yaani ile yapılan aramalar ve arama sonuçlarının gösterildiği sayfalardaki data kullanımı da kullanıcıların kotasından düşmeyecek. Ayrıca, Turkcell’lilerin hatlarına Yaani’yi kullandıkça her ay 1 GB’lık internet paketi tanımlanacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.