Turkcell-TeliaSonera Azercell’in tamamına sahip oldu

Turkcell ve TeliaSonera ortaklığında kurulan Azertel Telekomünikasyon, Azerbaycan'ın en büyük cep telefonu operatörü

12.02.2008 - 10:31 | MediaCat

Turkcell ve TeliaSonera ortaklığında kurulan Azertel Telekomünikasyon, Azerbaycan’ın en büyük cep telefonu operatörü Azercell Telecom’daki devlet payını da alarak, şirketin tamamına sahip oldu.

Azerbaycan Devlet Emlak İdaresi’nden yapılan açıklamada, 1996 yılında Azerbaycan İletişim ve Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı ve Turkcell tarafından ortaklaşa kurulan söz konusu şirketteki devlete ait yüzde 35,7’lik hissenin, özelleştirme çalışmaları kapsamında 180 milyon dolara merkezi İstanbul’da bulunan Azertel şirketine satıldığı kaydedildi. Özelleştirme doğrultusunda devlet payının da satışı için teklif götürülen Azertel’in öneriyi olumlu bulduğu ve yapılan değerlendirmeyle 180 milyon dolar değer biçilen devlete ait hisselerin satışıyla ilgili anlaşmanın dün imzalandığı ifade edildi. Kuruluşundan bu yana geçen 11 yılda yaklaşık 600 milyon dolarlık yatırım yapan Azercell, yaklaşık 3 milyon civarındaki abone sayısıyla ülkenin en büyük cep telefonu operatörü konumunda. Turkcell, halen Azerbaycan’ın yanı sıra Ukrayna, Gürcistan, Kazakistan ve Moldova gibi çeşitli ülkelerde kurduğu ortak şirketlerle en büyük GSM operatörü olarak faaliyet gösteriyor.

Kaynak: Zaman

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.