MediaCat

Turkcell kurt takibinde!

KuzeyDoğa Derneği, Turkcell ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle Türkiye’de ilk kez kurtları takibe aldı

Turkcell kurt takibinde!

Turkcell, KuzeyDoğa Derneği ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) ortak protokolü ile Türkiye’de ilk defa kurtlar takip edilmeye başlandı. Yakalanmaları son derece zor olan kurtların özel vericileri, Turkcell’in şebekesiyle GPS koordinatlarını düzenli bir şekilde SMS mesajı olarak yolluyor

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı’nda yakalanan iki kurda, KuzeyDoğa Derneği tarafından Turkcell hatlı tasma takıldı. Kuzey ve Doğa adı verilen kurtlara takılan vericiler, Turkcell’in geniş kapsama ağı ve mobil iletişim altyapısı sayesinde detaylı ve gerçek zamanlı yakın takip yapılmasını sağlıyor. Vericiler istenirse kurtların GPS koordinatlarını KuzeyDoğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu ve dernek bilim koordinatoru uzman biyolog Emrah Çoban’a saat başı SMS olarak da yolluyor.

İnsan-kurt çatışmasının azaltılması hedefleniyor
Dünyada son 10 yılın en çok bilimsel atıf alan biliminsanlarından biri olan, 2010 yılında Türkiye’de ‘Yılın Bilim İnsanı’ ve 2011 ABD National Geographic Yılın Kaşifi seçilen KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve ABD Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu da projeye ilişkin şunları söyledi: "2001 yılından beri Doğu Anadolu’da yaban hayatı, doğa koruma ve ekolojik araştırma projeleri yürütüyorum. 2003 yılında Kars’ın zengin yaban hayatına odaklandım ve 2007 yılı sonunda KuzeyDoğa Derneği’ni kurduk. ‘Kurt takip projesi’ ile Anadolu doğal hayatının ayrılmaz parçası olan kurtların yaşama alanlarının büyüklükleri, mevsimsel olarak kullandıkları alanların belirlenmesi ve insanlar ile ne kadar yakın yaşadıkları ortaya çıkacak. Kurtların hareketleri gözlemlenerek, milli parkta hangi alanları kullandıkları ve ne sıklıkla yerleşim yerlerine geldikleri tespit edilerek, bölgede insan-kurt çatışmasının azaltılması da amaçlanıyor."

İki yıllık hazırlık süreci
Şekercioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Proje için dünyanın en önemli kurt uzmanlarından Zagreb Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Josip Kuşak Türkiye’ye geldi ve KuzeyDoğa Derneği ekibi ile birlikte çalışmalar gerçekleştirdi. Beş hafta arazide çalışan ekip, verici takılan kurtları takip etmenin yanı sıra, milli park içerisinde kurtlara ait ayak izi, dışkı ve diğer izleri de topladı. Proje için Kars’ta kurtları yakalamak için gerekli teknik ekipmanların temini, kontrolleri ve pratik kullanımları konusunda son 3,5 ayı yoğun olmak üzere 2 yıllık bir hazırlık süreci yaşandı. Vericiler 7 ve 11 Ekim’de takıldı. Daha şimdiden her kurt yaklaşık 200 km yürüdü ve neredeyse Sarıkamış-Allahuekber Milli Parkı kadar bir alanı gezdi. Zamanın Çevre ve Orman Bakanlığı’na (artık Orman ve Su İşleri Bakanlığı), 3 yıl önce, etrafı ağaçsız olan bu milli parkı, ağaçlandırma yoluyla Posof, Gürcistan ve Kafkasların geniş ormanlarına ekolojik olarak bağlamaları konusunda bir öneri götürdük. Türkiye’nin İlk Yaban Hayatı Koridorunun haritasını bakanlığın ağaçlandırma ve Erozyon Kontrol Genel Müdürlüğü yetkilileri ile 2011 bahar aylarında hazırladık. Bakanlık koridorun gerçekleşmesi için çalışmalara başladı. Kurtların takibinden elde ettiğimiz bilimsel veriler, Türkiye’de doğa koruma için diğer bir ilk olan ‘Türkiye’nin İlk Yaban Hayatı Koridorunu’ gerçekleşmesinde de çok önemli katkılar sağlayacak.”

 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.