Türk halkının yarısı tatil yapmıyor

MasterIndex Araştırmasına göre Türk halkının yüzde 53’ü bu yaz tatili yaptı ya da yapmayı planlıyor...

15.07.2010 - 00:00 | MediaCat

MasterCard tarafından Haziran ayında gerçekleştirilen MasterIndex Araştırmasına göre Türk halkının yüzde 53’ü bu yaz tatili yaptı ya da yapmayı planlıyor. Tatil için ayrılan ortalama sürenin 2,1 hafta olarak belirtildiği araştırmaya göre, yaz tatiline ayrılan ortalama bütçe ise 802 TL.
Geçtiğimiz yıl aynı dönem yapılan araştırmada ise tatile çıkan ya da çıkma planı yapanların oranı yüzde 64, tatil süresi 1,7 hafta, ortalama bütçe ise 656 TL olarak belirlenmişti.

MasterCard tarafından Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde 1000 kişi üzerinde yapılan MasterIndex Araştırmasının Haziran ayı verilerine göre, Türk halkının yüzde 53’ü bu sene yaz tatili yaptı ya da yapacak. Yüzde 47’lik kesimin ise yaz tatili planı bulunmuyor. Araştırmaya katılanlara ne süreyle tatil yapacakları sorulduğunda ise alınan yanıt ortalama 2,1 hafta. Bu süre gençlerde ve 45 yaş üstünde artıyor, Marmara ve Ege Bölgeleri’nde diğer bölgelere oranla düşüyor.

Sonuçlar sosyo ekonomik seviyeye göre incelendiğinde tatil yapma oranının gelir seviyesi düştükçe azaldığı görülüyor. Yüksek gelir grubunun yüzde 23’ünün yaz tatili planı bulunmazken bu oran düşük gelir grubunda yüzde 53’e çıkıyor. Sonuçlara bölgesel olarak bakıldığında da tatile en uzak duran bölgenin Karadeniz Bölgesi olduğu görülüyor.

Tatil bütçesi ortalama 802 TL
Bu sene tatil için ayrılan bütçe sorgulandığında ise ortalama bütçenin 802 TL olduğu  görülüyor. Yüksek gelir gurubunda ortalama bütçe 968 TL’ye çıkarken, düşük gelir gruplarında 705 TL’ye kadar iniyor. Yanıtlara göre, kadın ve erkeklerin ayırdıkları tatil bütçeleri arasında da fark var. Kadınlar yaz tatilleri için ortalama 776 TL ayırırken erkeklerde ortalama bütçe 834 TL’ye çıkıyor.

Cevaplar bölgesel bazda incelendiğinde, yaz tatili için en fazla bütçe ayıran bölge halkının ortalama 940 TL ile İç Anadolu Bölgesi olduğu görülüyor. En düşük bütçeyi ayıran kesim ise ortalama 667 TL ile Doğu ve Güney Doğu Bölgesinde yaşayanlar.

Yaz tatilinde evde oturmak ya da akraba yanına gitmek gözde
Yaz tatili planlarının ne olduğu sorulan katılımcıların yüzde 29’u evde oturacağını, yüzde 22’si yurt içinde tatil köyüne ya da otele gideceğini, yüzde 21’i ise akrabalarının / tanıdıklarının yanına gideceğini belirtti. Yüzde 9’luk kesimin tercihi kendi yazlığı olurken yüzde 8’lik kesim yaz tatilinde çalışacağını ifade etti. Sonuçlara göre, kampa gideceklerin oranı yüzde 4, yurt dışına çıkacaklar ise sadece yüzde 1’lik bir kesim.

Evde oturacağım diyen kadınlar erkeklerden fazla
Araştırmaya göre, kadın katılımcıların yüzde 33’ü tatillerini evde geçireceklerini ifade ederken bu oran erkeklerde yüzde 26. Yine kadınların yüzde 23’ü akrabalarını ziyarete giderken erkeklerde akraba ziyareti yüzde 20’de kalıyor. Tatil köyüne gitmeyi planlayanlara bakıldığında ise yüzde 25’lik kesimin erkek, yüzde 20’lik kesimin kadın olduğu görülüyor. Yaz tatili planları yaş kırılımına göre incelendiğinde akraba yanına gitme oranının 45 – 64 yaş aralığında arttığı görülüyor.

Karadenizliler evde oturmayı tercih ediyor
Yaz tatilini değerlendirme planları bölgesel olarak incelendiğinde Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan halkın yaz tatilinde bir yere gitmeyerek evde oturmayı en fazla planlayan kesim olduğu görülüyor (yüzde 40). Evde oturmayan Karadenizliler de köyüne ya da akrabalarının yanına gidiyor. Karadenizlileri Doğu ve Güney Doğu Anadolulular takip ediyor (yüzde 35).

Ege Bölgesi halkının ise tatilde kamp yapmaya tüm diğer bölgelerden daha meraklı olduğu görülüyor. Yaz tatilimde kamp yapacağım diyenlerin ortalaması 3,8 iken bu rakam Ege Bölgesi’nde 8,1’e çıkıyor. Yaz tatilini yurt içi tatil köyü / otelde geçirme tercihi yüzde 33 ile en fazla İç Anadolu halkından geldi. Yurt dışı tatilini en çok tercih eden bölgelerse Doğu ve Güney Doğu Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri.

Tatil demek deniz, güneş ve kum demek
MasterIndex Araştırması katılımcılarına yaz tatilinin kendilerine ne ifade ettiği soruldu. Alınan yanıtlara göre yaz tatili yüzde 32’lik oranla deniz, güneş ve kumsal demek. Yüzde 25 için akraba ziyareti / köye gitmek, yüzde 6 için dinlenmek, yüzde 5 için dağ, yayla, serinlik, yüzde 4 için ise yaşadığı şehrin sakinleşmesiyle şehrin tadını çıkarmak.

Gelir seviyesi düştükçe, tatilin ifade ettiği kavram deniz, güneş, kumdan akraba ziyaretine dönüyor. Bölgesel olarak bakıldığında ise Karadeniz Bölgesi deniz, güneş, kumla en az ilgilenen, Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi de akraba ziyaretinden en fazla hoşlanan kesim.

Tatile gitmeden alışveriş merkezine giyim kuşam almaya
Yaz tatili planı yapanlar, tatil alışverişi için en fazla giyecek (yüzde 60) satın alıyorlar. Giyeceği yüzde 7 ile kozmetik, yüzde 5’er ile seyahat harcamaları, spor malzemesi, kitap / dergi alışverişi, yüzde 4 ile yiyecek, yüzde 3 ile elektronik alışverişi takip ediyor. Tatilciler alışverişlerini en çok alışveriş merkezlerinden (yüzde 35), büyük mağaza / butiklerden (yüzde 17), semt pazarlarından (yüzde 14), outlet merkezleri ve mahalle mağazalarından (yüzde 9’ar) yapıyorlar.

Kadınlar semt pazarlarına erkeklerden daha çok gidiyor
Yaz tatili alışverişlerini nerelerden yaptıkları sorulan katılımcılardan kadınların yüzde 20’si semt pazarı yanıtını verirken, semt pazarını tercih eden erkeklerin oranı yüzde 10’da kaldı.

Tatile otobüsle gidiliyor
Tatilcilerin yüzde 33’ü tatile otobüsle, yüzde 28’i, kendi arabasıyla, yüzde 3’ü uçakla yüzde 2’si de araba kiralayarak gidecek. Yüksek gelir seviyesindeki katılımcılar daha çok kendi araçlarıyla gitmeyi tercih ederken, düşük gelir seviyesindekiler araba kiralamayı tercih ediyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.