Türk halkının ortalama tatil bütçesi 656 TL

MasterCard tarafından Temmuz 2009'da gerçekleştirilen MasterIndex Araştırması'na göre Türk Halkı'nın...

10.08.2009 - 11:22 | MediaCat

MasterCard tarafından Temmuz 2009’da gerçekleştirilen MasterIndex Araştırması’na göre Türk Halkı’nın yüzde 64’ü bu yaz tatil yaptı ya da yapacak. Yaz tatiline çıkanların öncelikli tercihi akraba / tanıdık yanına gitmek ya da evde oturmak. Tatilcilerin ortalama dinlenme süreleri 1.7 hafta (12 gün). Yaz tatili için en fazla giysi ve seyahat malzemesi alınıyor. Tatil alışverişleri için tercih sıralaması alışveriş merkezleri, semt pazarları ve büyük mağazalar.

Türk Halkı’nın ortalama tatil bütçesi ise 656 TL.

MasterCard tarafından Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde 1000 kişi üzerinde yapılan MasterIndex araştırmasının Temmuz ayı verilerine göre, Türk Halkı’nın yüzde 64’ü bu yaz tatil yaptı / yapacak. Tatilcilerin yüzde 39’u bir hafta, yüzde 35’i iki hafta, yüzde 11’i ise bir haftadan az tatil yapıyor. Yüzde 8’lik azınlığın bir ay ya da daha fazla tatil yaptığı ülkemizde, ortalama yaz tatili süre 1.7 hafta, diğer bir deyişle 12 gün.

Yaz Tatili “Deniz, Güneş ve Kumsal”ı Akla Getiriyor…

MasterIndex araştırmasında yaz tatilinin kendileri için ne ifade ettiği sorulan Türk Halkı’nın yüzde 41’i “deniz, güneş ve kumsal” yanıtını verdi. “Akraba, aile ziyareti, köye gitmek” ise yüzde 39’luk oranla ikinci sıraya yerleşti. Halkın yüzde 19’una ise tatil, evde dinlenmeyi ve sakinleşen şehrin tadını çıkarmayı ifade ediyor.

Çoğunluk Tatilini Akrabalarının Yanında Geçiriyor

Yaz tatilini nasıl geçirdikleri sorusu yöneltilen kişilerin önceliği akraba/tanıdık yanına gitmek (yüzde 35) veya evde oturmak (yüzde 25). Bunun dışında tatilde yapılanlar ise yurtiçinde tatil köyü veya otele gitmek (yüzde 18), yazlığa gitmek (yüzde 9), yurtiçi turlara katılmak (yüzde 5), çalışmak (yüzde 3) ve kampa gitmek (yüzde 39). Tatilini yurtdışında geçirenlerin oranı ise yüzde 1’le sınırlı.

Marmara, Ege Evde Oturuyor, Akdeniz, Karadeniz ve Doğu Ve Güney Doğu Anadolu Akrabalarına Gidiyor

MasterIndex araştırmasına göre tatile çıkan 15 – 54 yaş grubunun öncelikli tercihi akraba / tanıdık yanına gitmek olurken, 55 – 65 + yaş grubunun ilk tercihi evde oturmak. A SES grubu, öncelikli olarak kendi yazlığına giderken diğer sosyo ekonomik gruplar akraba / tanıdıklarının yanına gidiyor. Yurtiçinde en çok tatil köyü ya da otele giderek tatilini geçiren bölge halkı olan İç Anadolu Bölgesi halkı ise yüzde 38 ile en yakın rakibi olan Karadeniz halkına yüzde 22’lik bir fark atıyor.

Araştırmaya göre, Ege ve Marmara Bölgesi halkı öncelikli olarak tatillerini evde geçirmeyi tercih ederken Akdeniz, Karadeniz, Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi halkı akraba / tanıdıklarının yanına gidiyor.

Yaz Tatili Hazırlığı İçin Önce Giysi Sonra Seyahat Malzemesi Alınıyor

Yaz tatiline hazırlanırken en çok ne aldıkları sorulan Türk Halkı’nın yüzde 70’i giyecek, yüzde 25’i ise seyahat malzemesi yanıtını verdi. Diğer alışveriş kalemleri arasında da kozmetik, kitap / dergi, spor malzemesi ve elektronik eşya bulunuyor. Tatil alışverişlerinde ise tercih yüzde 27 ile alışveriş merkezleri, yüzde 25 ile semt pazarları, yüzde 17 ile diğer büyük mağazalar. Tercih edilen diğer noktalar arasında mahalle mağazaları (yüzde 7), outlet merkezleri (yüzde 5) ve butikler (yüzde 2) bulunuyor. Sonuçlar sosyo ekonomik seviyeye göre incelendiğinde, sosyo ekonomik seviye düştükçe tatil alışverişçilerinin daha çok semt pazarı, mahalle mağazası ve outlet merkezlerini tercih ettikleri görülüyor.

Otobüs En Tercih Edilen Seyahat Aracı

Araştırmaya göre yaz tatili seyahatlerinde en çok tercih edilen ulaşım aracı yüzde 38 ile otobüs. Daha sonra sırasıyla şahsi araba ile yolculuk (yüzde 30), tanıdık arabasıyla yolculuk (yüzde 30) ve uçak (yüzde 2) geliyor. Yaz tatili seyahatini AB SES grubu daha çok kendi aracı ile yapmayı tercih ederken, C1 – C2 ve DE SES grupları otobüsü tercih ediyor.

Türk Halkı’nın yüzde 31’i yaz tatilleri için 0 – 250 TL, yüzde 25’i 250 – 500 TL, yüzde 21’i 500 – 1000 TL, yüzde 12’si 1000 – 1500 TL, yüzde 8’i 1500 – 2000 TL ve yüzde 3’ü 2000TL’nin üstü bütçe ayırırken ortalama oran 656 TL’ye geliyor.

Tatil bütçesi sosyo ekonomik seviyeye göre incelendiğinde ise tatil bütçesi en yüksek grubun 1.382 TL ile A SES grubu olduğu görülüyor. Bunu 1.039 TL ile B SES grubu, 589 TL ile C1 SES grubu, 468 TL ile C2 SES grubu ve 368 TL ile DE SES grubu takip ediyor.

Araştırma sonuçları kadın erkek kırılımına göre incelendiğinde ise kadınların ortalama tatil bütçesinin 601 TL, erkelerinkinin ise 710 TL olduğu görülüyor. Tatil için en fazla bütçe ayıran yaş grubunun ise 829 TL ile 35 – 44 yaş grubu, en az ayıranın da 497 TL ile 55 – 64 yaş grubu olduğu ortaya çıkıyor.

Tatil Bütçesi En Geniş Bölge İç Anadolu Bölgesi

Türk Halkı’nın 656 TL olan ortalama tatil bütçesi bölgesel bazda incelendiğinde İç Anadolu Bölgesi halkının 1.061 TL’lik ortalama tatil bütçesi ile standartların üzerine çıktığı görülüyor. En düşük tatil bütçesine sahip kesim ise 437 TL ile Akdeniz Bölgesi halkı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.