Türk dizilerinin yüzde 75’i ihraç ediliyor

Türkiye Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Sektör Raporu 2018, Türkiye’nin içerik ihracat karnesine dair veriler paylaştı.

04.05.2018 - 15:52 | Tuğba Özögretmen

Türk dizilerine Sinema Kanunu desteği

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) bugün düzenlediği basın toplantısıyla Türkiye Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Sektör Raporu 2018’in sonuçlarını açıkladı. 6 Mayıs Dünya Radyo Günü’nün de kutlandığı toplantıda medya tüketim verileri, mecra harcamaları ve içerik gibi başlıklarda, mevcut durum ve gelecek öngörüleri paylaşıldı.

Söz konusu rapora göre, Türkiye, dizi kategorisinde en fazla orijinal yapım üreten ilk beş ülke -Hindistan, Çin, Rusya, Nijerya ve Türkiye- arasında yer alıyor. Dünyada televizyon kanalları, içeriklerinin ortalama olarak yüzde 30’unu diğer ülkelerden ithal ederken, bu ithal içeriklerin yüzde 25’ini Türk yapımları oluşturuyor. Raporda, 2017 yılında dünya genelinde 48 bölgenin verilerinin incelenmesi sonucu 4 bin 100 adet ithal televizyon içeriğinin yayına girdiği de görülüyor. Bu içeriklerin ülke bazında en büyük beş ihracatçısı ise ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve Türkiye olarak sıralanıyor.

RATEM’in paylaştığı verilere göre, Türk dizi film sektöründe her yıl 100’ün üzerinde içeri üretiliyor ve bunların yüzde 75’i 140’tan fazla ülkeye ihraç ediliyor. Bu veriler sayesinde Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyaya en fazla dizi ihraç eden ikinci ülke konumuna geliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.