MediaCat

Tüketiciler markalar hakkında offline da konuşuyor

Tüketiciler, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında markalarla ilgili ileti paylaşmaya devam etseler de offline’dan ve sosyal medya dışındaki online mecralardan daha fazla bilgi ediniyorlar.

Tüketiciler markalar hakkında offline da konuşuyor

Tüketiciler, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında markalarla ilgili ileti paylaşmaya devam etseler de offline’dan ve sosyal medya dışındaki online mecralardan daha fazla bilgi ediniyorlar.

Facebook ve Twitter pazarlamacılar tarafından müşterilerle iletişim kurmanın en güçlü yollarından biri olarak görülüyor. Ancak tahmin edilen kadar çok müşteri sosyal medya platformlarında markalardan bahsetmiyor.

AYTM Market Research tarafından yapılan araştırmaya göre, Amerikalı Facebook kullanıcılarının yüzde 57,8′i iletilerinde herhangi bir markaya değinmiyor. Özellikle pazarlamacıların dikkatini çekecek bir başka sonuç ise, kullanıcıların sadece yüzde 0,5′inin markalarla ilgili olumsuz yorum yapması. Kullanıcıların yüzde 25,3’ü markalarla ilgili olumlu şeyler yazarken, yüzde 16,4′ü ise hem olumlu hem olumsuz görüşlerini bildiriyor.


 
Amerikalı Twitter kullanıcılarıyla ilgili alınan bilgiler de Facebook ile benzerlik taşıyor. Kullanıcıların yüzde 61,3’ü markalar hakkında tweet atmadıklarını belirtiyor. Markalar hakkında sadece olumlu içerikli tweet atanlar yüzde 25,4’ü, sadece olumsuz içerikli tweet atanlar yüzde 0,4’ü ve hem olumlu hem olumsuz içerikli tweet atanlar ise Amerikalı Twitter kullanıcılarının yüzde 12,9’unu oluşturuyor.
Tüketiciler yeni markalar, ürünler ve servisler hakkında bilgileri genellikle sosyal medyadan öğrenmiyorlar. Amerikalı internet kullanıcılarının sadece yüzde 6,5’i yenilikler hakkında bilgileri genellikle sosyal medyadan öğrendiğini belirtirken, yüzde 17,6’lık bir kesim ise sık sık sosyal medyadan öğrendiklerini belirtiyorlar. Araştırmaya katılanların yüzde 26’sı ise yenilikler hakkında bilgileri hiçbir zaman sosyal medya yoluyla öğrenmediklerini belirtiyor.

Tüketiciler yeniliklerle ilgili keşiflerini çoğunlukla TV, radyo ve yazılı medya gibi offline kaynaklar üzerinden yapıyorlar. Ağızdan ağıza iletişim ve mağazalar da yenilikleri öğrenme sürecinde önemli bir yere sahip. İnternet üzerinden keşiflerini yapanlar ise bunu genellikle sosyal medya kanalları üzerinden değil, online reklam ya da alışveriş siteleri üzerinden gerçekleştiriyorlar.

Tüketiciler sosyal medyayı giderek daha çok kullanmaya başlıyorlar ve markalar da bu platformlar üzerinden onlarla iletişime geçmek istiyorlar. Tüketicileri, marka ve ürünler hakkında yorum yazmaya ve tweet atmaya başlatmak zorlu bir süreç, ancak marka ve ürünler hakkında yazılan yorum ve tweetler arttıkça, sosyal medyanın da bilgilendirici rolü artacağa benziyor.

Kaynak: eMarketer.

(Starcom MediaVest Group CONNECTED – http://bit.ly/w2e8NT )
 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.