Tüketici en çok hangi konulara ilgi gösteriyor?

Kimola, Türkiye’nin ilk “Tüketici İlgi Endeksi” çalışmasını yayınladı.

12.10.2015 - 08:54 | MediaCat

tüketici en çok hangi konulara ilgi gösteriyor?

1 Kasım seçimlerine haftalar kala ülkedeki politik hava ağırlığını iyiden iyiye hissettirirken, markaların reklam ve pazarlama faaliyetleri tüm hızıyla sürüyor. Aynı zamanda birer seçmen rolünü üstlendikleri bu dönemde, markaların odak noktasındaki tüketicilerin gündemi hangi konularla meşgul? Tüketicilerin gündemi ile markaların reklam ve pazarlama faaliyetleri birbirine ne kadar paralel yürüyor? Kimola, Türkiye’nin ilk Tüketici İlgi Endeksi çalışması ile bu soruların yanıtlarını veriyor.

28 Eylül – 4 Ekim haftasının Twitter’da en çok konuşulan ilk beş markası hakkında paylaşım yapan kullanıcıların diğer paylaşımları üzerinden hesaplanan bu sonuçlar, toplamda 1,9 milyon tweet içeriğinin analiz edilmesiyle oluşturuldu. Kimola’nın pazarlama ve iletişim profesyonelleri için ülke gündemini belirleyen aracı Kimola Trends verilerinin kullanıldığı araştırmada, 400 bin Twitter kullanıcısının verilerinden faydalanıldı.

Buna göre, geçtiğimiz haftaya damgasını vuran olaylardan Ahmet Hakan’ın uğradığı saldırı tüketicilerin de gündeminde yer edindi. Popular Buzz başlığı altında toplanan ve sosyal medyada hızla yayılan günlük konular, her zaman olduğu gibi tüketicilerin sosyal medya konuşmalarının önemli bir bölümünü oluşturdu. Geçtiğimiz hafta sosyal medyada etkisi devam eden Volkswagen krizi hakkında konuşan kullanıcılar, aynı zamanda spor ve eğitim konularına eğildi. Bununla birlikte, Vodafone hakkında konuşan kullanıcılar spor konusuna, Burger King hakkında konuşan kullanıcılar ise spor, televizyon ve müzik konularına eğildi.

Gündem – Tüketici ilişkisi
Sokak, basın ve sosyal medya gibi kanallardan gelen bilgi akışıyla ülke gündeminin etkisi altına giren bireylerin aynı zamanda birer tüketici oluşu, sıkı bağlardan örülü bir gündem – tüketici ilişkisini ortaya koyuyor. Zira bu ilişki, harcama alışkanlıklarının değişmesi, politik tutumların ürün tercihlerini yönlendirmesi, hayran ve taraftar gruplarının bir markayı protesto etmek üzere bir araya gelmesi gibi pek çok kolektif sonuca etki edebiliyor. Bu tabloya göre, en karmaşık ülke gündeminde dahi sürdürülmesi gereken pazarlama faaliyetlerinin oluşu, markalar için gündem takibini bir gereklilik haline getiriyor.

28 Eylül – 4 Ekim haftası gündemi, Kimola Trends tarafından analiz edilen Twitter verilerine göre sırasıyla, Politika, Popular Buzz, TV, Gazeteciler & Köşe Yazarları ve Spor konuları üzerine yoğunlaştı.

kimola-tuketici-ilgi-endeksi-00

Bununla birlikte, 28 Eylül – 04 Ekim haftası gündemini oluşturan tüm konu başlıklarının dağılımına bakıldığındaysa Politika, Popular Buzz ve TV’nin aslan payına sahip olduğu görülüyor.

kimola-tuketici-ilgi-endeksi-01

Geride bıraktığımız aylar; ülkeyi yasa boğan olaylar ve ünlülerin magazin haberlerinin peşi sıra gündem başlığı olarak karşımıza çıkabildiği dönemlere sahne oldu. Kimi günlerin sabah ve öğleden sonra gündemleri birbirinden tümüyle farklı olurken, toplumsal duyarlılığın tek bir spor karşılaşması üzerinde yoğunlaştığı haftalar yaşandı. Bunca sert geçişlere sahne oluşuyla ülke gündeminin, önümüzdeki dönemlerde de, markaların iletişim stratejilerini etkisi altına almaya devam edeceğine şüphe yok.

kimola-tuketici-ilgi-endeksi-02

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.