Tukaş, 2009 yılında 32 milyon ABD dolar ihracat geliri hedefliyor

Tukaş Genel Müdürü Ahmet Uysal, "Dış pazarda zorlu koşulların hüküm sürdüğü bu dönemde; Tukaş...

27.05.2009 - 14:20 | MediaCat

Tukaş Genel Müdürü Ahmet Uysal, “Dış pazarda zorlu koşulların hüküm sürdüğü bu dönemde; Tukaş, satış hacmini yükseltmek amacıyla yeni ihracat bağlantıları yönünde faaliyetlerini yoğunlaştırmıştır. Yıl sonunda 32 Milyon ABD Doları ihracat geliri hedeflenmektedir.” dedi.

Tukaş’ın AB ülkeleri, ABD, Avustralya, Japonya, Afrika ülkeleri ve Orta Doğu ülkelerine ihracat yaptığını belirten Uysal, “Yıllara göre değişmekle birlikte, Tukaş’ın toplam satışının % 25-30 oranlarındaki bölümünü dış pazar satışları oluşturmaktadır. Tukaş’ın ihracatta önemli paya sahip ürün kategorileri; salça, turşu, konserve ve şarküteri ürünleridir. Uluslararası gıda platformunda gıda güvenliği açısından bir çıta olarak kabul edilen BRC ve IFS belgelerine sahip olunması, ihracatta Tukaş’a avantaj sağlamaktadır. Bunun yanı sıra 2008 yılında salça üretim kapasitesini artırmak amacıyla Torbalı Fabrikası’nda yeni salça üretim tesisi kurulmuştur. Temmuz 2008 itibariyle faaliyete geçen yeni salça tesisimiz ile artan salça üretimi, ihracata katkı sağlamıştır. 2008 yılında gerçekleşen dış pazar cirosu, 29.5 Milyon USD’dir” dedi.

Tukaş, tarım ekonomisine ve istihdama katkı sağlıyor

Tukaş, üretim faaliyetlerini Manisa’nın Turgutlu, İzmir’in Torbalı ve Balıkesir’in Manyas ilçelerindeki fabrikalarında gerçekleştiriyor. Üretim kapasitesi 169.400 ton/yıl olan tesislerinde modern koşullarda üretim yapan Tukaş’ın; salça, konserve, turşu, reçel, sos, toz ürün ve dondurulmuş gıda ürün gruplarından oluşan geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Üretim sürecinde gerek duyduğu kaliteli hammaddeyi uyguladığı “sözleşmeli tarım sistemi” ile temin eden Tukaş; Ege ve Marmara bölgelerindeki binlerce köylünün ürününü satın alarak ülke ekonomisine katkı sağlarken, diğer yandan da özellikle üretim sezonlarında 2.500’ü aşkın personeli istihdam ederek yeni iş sahaları oluşturuyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.