Facebook’un yüzde 1,96 hissesi satıldı

Sosyal iletişim sitesi Facebook, yüzde 1,96 hissesini 200 milyon dolara...

27.05.2009 - 14:00 | MediaCat

Sosyal iletişim sitesi Facebook, yüzde 1,96 hissesini 200 milyon dolara Rus internet firması Digital Sky Technology’ye sattı. Bu satış işlemi, resesyon döneminde nakit destek sağladığı Facebook’un değerinin yaklaşık 10 milyar dolar olduğunu gösterdi.

Facebook kurucusu ve yöneticisi Mark Zuckerberg, şirketin şimdiki değerinin, 2007 yılında Microsoft’un yüzde 1,6 hissesi karşılığında 240 milyon dolar yatırım yaptığı zamana göre 5 milyar dolar daha az olmasıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, ”Microsoft yatırım yaptığında biz kesinlikle piyasanın zirvesindeydik” dedi.

Zuckerberg, Digital Sky Technology ile ilgili olarak şunları söyledi: ”Bu yatırım Facebook’un, insanların paylaşım ve iletişim sağlamaları amacıyla küresel şebeke yaratmadaki başarısının sürdüğünü gösteriyor.”

Geçen yıl ağustos ayından bu yana üye sayısını ikiye katlayan Facebook, 200 milyondan fazla aktif üyeye sahip bulunuyor. Bu üyelerin yaklaşık yüzde 70’i ise ABD dışından.

Facebook’tan en az 100 milyon dolar daha adi hisse satın almayı planlayan DST’nin ise 2005 yılında kurulmasından bu yana 30’dan fazla şirkette 1 milyar dolardan fazla yatırımı bulunuyor.

Kaynak: Sabah

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.