TÜİK: Tüketicinin güveni azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tüketici güven endeksinin

17.04.2008 - 09:52 | MediaCat

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tüketici güven endeksinin Mart ayında, Şubat ayına göre yüzde 6.44 oranında azalarak 81.96 değerini aldığını açıkladı. TÜİK ile Merkez Bankası’nın birlikte hazırladığı endeksin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu, 100 olması ise tüketici güveninde ne iyimser ne de kötümser durumu olduğunu gösteriyor.

Merkez Bankası güven endeksi Şubat ayında 87.60 puan seviyesindeydi

Endeksin alt kalemleri ve değişim oranlarına bakıldığında ise mevcut dönemde satın alma gücü endeksi, şubat ayına göre azalarak 77,68’den 74,47’ye, gelecek dönem satın alma gücü endeksi de 84,37’den 79,36’ya indi.

İş bulma umudu azaldı

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen güven endeksine göre katılımcılar gelecek dönem genel ekonomik durumda düzelme umudunun yüzde 81,83’den, yüzde 74,93’e, gelecek dönem iş bulma olanakları endeksi de yüzde 81,99’dan, yüzde 77,47’ye, mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğu endeksi de yüzde 112,14 seviyesinden yüzde 103,58’e geriledi.

Güven endeksindeki düşüş, tüketicilerin mevcut ve gelecek dönem satın alma güçlerine, gelecek dönem genel ekonomik duruma, gelecek dönem iş bulma olanaklarına ve mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğuna dair değerlendirmelerinin kötüleşmesinden kaynaklandı.

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.