MediaCat

TÜAD’dan medya mensuplarına duyuru

Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) “anket şirketi” tanımına bir duyuru ile açıklama getirdi.

TÜAD’dan medya mensuplarına duyuru

Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) basın organlarında yayınlanan araştırmalarda hissedilen eksikliklere ve yanlış tanımlamalara bir basın duyurusu ile açıklık getirdi.

Kamuoyunda seçim tahminleri ile ilgili olarak adı geçen firmaların çoğunun TÜAD üyesi olmadığının altını da çizen duyuru şöyle:

Medya Mensuplarına Duyuru

Son iki seçim sürecinde değerli medya mensuplarının araştırma şirketi, veri toplama şirketi ve anket kavramlarını gerçeğe uygun olarak anlamaları ve yansıtmaları konusunda önemli gelişmeler sağladığını memnuniyetle görüyoruz. Bu noktada sağlanan gelişimeler toplumu doğru anlamak ve doğru yansıtmak konusunda yardımcı olmaktadır.

Bununla birlikte zaman zaman araştırma şirketi ile veri toplama şirketini karıştıran; bu iki tip kuruluşa birlikte yanlış bir şekilde “anket şirketi” diyen bilgi eksikleri ile de karşılaşmaktayız. Bu bilgi eksikliklerini gidermekte TÜAD kadar, medya kuruluşu yöneticilerinin de çabaları önemli olacaktır. Böylece araştırma şirketlerini “anket” şirketleri ile onları da medyumlarla karıştıran yaklaşımlar da sona erecektir.

Vural Çakır

Öte yandan TÜAD ülkemizdeki profesyonel araştırma kuruluşlarının tek sivil toplum örgütü olarak yüksek özdenetim ilkeleri ile çalışmakta ve bunları sürekli geliştirmektedir. Güvenilir Araştırma Belgesi, uluslararası bağımsız bir kuruluş tarafından denetlenme şartı, yüksek profesyonel standart taahhüdü gibi uygulamaları içeren bu özdenetim ilkeleri artık TÜAD üyeliğinin ön koşuludur. Kamuoyunda seçim tahminleri ile ilgili olarak adı geçen firmaların çoğu TÜAD üyesi değildir. Yukarıdaki özdenetim ilkeleri kapsamının da dışındadır.

Yapılan haberlerde ve yorumlarda bu konunun dikkate alınması çok önemli kalite sistemleri ile çalışan üye kuruluşlarımızın, toplumumuzun bir bilgi toplumu haline gelmesinde çok önemli rol oynayan araştırma sektörünün ve araştırmacıların doğru algılanmasını sağlayacaktır.

Değerli medya mensuplarına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

TÜAD Başkanı
Vural Çakır

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.