MediaCat

TÜAD’dan özdenetim kurulu

Kurul, etik ve yasal kodlara uygun şekilde kullanılmayan araştırmaların özdenetimini sağlayacak.

TÜAD’dan özdenetim kurulu

Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD), bilgi kirliliğine karşı başlattığı kampanya çerçevesinde dernek bünyesinde özel bir danışma kurulunun oluşturulduğunu duyurdu. Duyuruda, özel danışma kurulunun tüketiciye, topluma ve sektörün paydaşlarına karşı duyulan sorumluluk çerçevesinde, araştırma sonuçlarının pazarlama iletişiminde ve kamuoyu bilgilendirmelerinde nesnel bir şekilde kullanılması gerektiği özbilincini yerleştirmek için oluşturulduğu ifade edildi.

TÜAD, kurulun misyonunun araştırmaların profesyonel standartlara uygun olarak kullanılmasını sağlamak olduğunu söylüyor. Derneğin duyurusunda kurulun etik ve yasal kodlara uygun şekilde kullanılmayan araştırmaların özdenetim aracılığı ile düzeltilmesini sağlayacağı da belirtiliyor.

Başta Reklam Özdenetim Kurulu, Reklamverenler Derneği ve Reklamcılar Derneği ile sürekli işbirliği içerisinde olacak TÜAD Danışma Kurulu, araştırmaların sonuçlarının kullanımı ile ilgili görüş isteyen kamu kuruluşlarına, özel kuruluşlara ve kişilere ücret karşılığında görüş bildirecek. Kurul bu anlamda bir bilirkişi işlevi görecek. Etik kurul başkanı çalışma düzenini konuya göre ve bir çıkar çelişkisi olup olmadığına göre koordine edecek.

Kurul, aşağıdaki isimlerden oluşuyor;

  • Ayşıl And
  • Bülent Gündoğmuş
  • Candan Schabio
  • Dr. Cüneyt Evirgen
  • Serpil Erten
  • Doç. Dr. Güntaç Özler
  • Temel Aksoy

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.