Ferrero’dan seçim öncesi kafa karıştıran reklam

Almanya'da yayınlanan reklamın ırkçı çağrışımları markayı zor durumda bıraktı.

02.09.2013 - 17:24 | Ali Kuru

Almanya'da yayınlanan reklamın ırkçı çağrışımları markayı zor durumda bıraktı.

İtalyan çikolata markası Ferrero‘nun sandık başına gitmeye hazırlanan Almanya‘da yayına soktuğu reklam filmi, birçok kişi tarafından ırkçı ve ksenofobik olarak nitelendirilen dili nedeniyle ağır eleştiriye maruz kaldı.

Markanın ‘Ferrero Küsschen’ (küçük öpücük) isimli yeni ürünü için hazırlattığı seçim temalı kampanyanın reklam filminde ‘Almanya oyunu beyazdan yana kullanıyor’ ve ‘beyaz cevizler kalacak’ gibi sloganlara yer veriliyor. Filmde kullanılan sloganlardan bir diğeri de, Obama’nın seçim kampanyasında kullandığı ‘Yes We Can’e öykünülerek türetildiği hissedilen ‘Yes White Can’.

Spiegel, kamuoyunda gerekli hassasiyeti göstermemekle suçlanan Ferrero’yu reklam filmini yayından kaldırmaya zorlayan tepkilerin özellikle sosyal medyada büyük ses getirdiğine değiniyor. Haberde, Twitter‘da kampanyayı eleştiren kullanıcıların markanın söylemini aşırı sağcı Alman siyasi partisi NPD’nin söylemleri ile özdeşleştirdiği belirtiliyor.

Reklam filmi M&C Saatchi imzası taşıyor.

Kaynak: Spiegel

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.