TRT’nin açtıgı rating ölçüm ihalesi sonuçlandı

Televizyon İzleme Arastırma Komitesi (TIAK) tarafından rating ölçümleme ve raporlama işinin Türkiye'deki tek yetkili sirketi AGB Nielsen'in...

20.08.2009 - 17:27 | MediaCat

Televizyon İzleme Araştırma Komitesi (TIAK) tarafından rating ölçümleme ve raporlama işinin Türkiye’deki tek yetkili şirketi AGB Nielsen’in sonuçlarına itiraz eden ve bu nedenle kendi ratinglerini kendisi ölçtüreceğini açıklayan TRT’nin, bu iş için açtığı ihale sonuçlandı.

Star Gazetesi’nin haberine göre, iki firmanın katıldığı TRT ‘nin reyting ihalesini, SBT Araştırma isimli şirket kazandı. İhale için toplam beş firma teklif aldı, bunlardan ikisi katıldı. İhaleyi, SBT Araştırma yıllık 4 milyon TL fiyat vererek aldı, bu fiyat yıllık 12 milyon TL bedeli olan TIAK ihalesinin 4 katı yüksek bir fiyatla ihaleye katılan ikinci firma, SAM Araştırma adlı firma oldu. Bu firmanın verdiği 14 milyon TL bedel ise yüksek bulundu. İhaleyi kazanan firma, saniyelik (anlık) reytingi TRT ‘ye ulaştıracak. Bu, AGB’nin en çok eleştirildiği konuydu. AGB verileri toplayıp, ertesi gün saat 11.00’de kanallara gönderiyordu. Kurulacak sistemle, diğer televizyon kanallarının izlenme verileri de yine TRT ‘ye rapor edilecek. TRT de talep eden kanallara, ajanslara ve reklamverenlere bu verileri pazarlayacak. Bu yeni ölçümleme sistemi ilk etapta on beş ilde birden uygulamaya konulacak.

KISKANÇ DAVRANMAYACAĞIZ

Konuya ilişkin olarak 10 Ağustos tarihinde Star Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, yanlışlıklar üzerine kurulu mevcut sistemden sonuç elde etmek mümkün olmadığı için böyle bir alternatif geliştirdiklerini söyledi. Şahin “Kimsenin başaramaz dediği bir sistemi başarmak istiyoruz. Amacımız doğru, güvenilir, etkin bir izlenirlik sistemi. Kamu yayıncısı olan TRT’nin böyle bir sistemi oluşturması, Türk medyası için gerekliydi” diye konuştu.

TRT’nin ölçümlerden birinci çıkmak gibi bir kaygısı olmadığını belirten Şahin, ihalenin ardından 15 ilde, 2 bin 684 denek ile son teknolojinin kullanılacağı, en doğru ölçüm sistemini kuracaklarını söyledi. “Herkesten çok olumlu tepkiler alıyoruz, bu sistem için hiç de kıskanç davranmayacağız” diyen Şahin, yeni sisteme katılmak isteyen televizyon kanallarına kapılarının açık olduğunu bildirdi. Şahin “Türkiye’nin en güvenilir ve en ucuz sistemini oluşturacağız” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.