TRT dizi çekimlerini durdurdu

Set çalışanları günlerdir setlerin durdurulmasını talep ediyor.

20.03.2020 - 15:27 | Sencer Uçar

TRT dizi çekimlerini durdurdu

Coronavirus salgını nedeniyle dizi, reklam ve film sektörü çalışanlarının günlerdir sürdürdüğü setleri durdurma çağrısına Türkiye Radyo Televizyon Kurumundan (TRT) bir yanıt geldi. Çalışma arkadaşları ve toplum sağlığını gözetme sorumluluğu bulunduğunu belirten TRT, coronavirus’ün ülkemizde yayılımını yavaşlatma çalışmalarına katkı sağlama amacıyla dizilerin set çalışmalarına iki hafta ara verdiğini duyurdu.

Açıklamada, “Tüm bu tedbirlere rağmen yoğun insan ve ekipman hareketliliğinin olduğu dizi setlerinde coronavirus yayılım riskini engelleyebilecek daha steril bir ortamın oluşturulmasında güçlükler yaşandığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, TRT kanallarında yayınlanan dizilerin setlerindeki tüm çalışmalara  iki hafta süreyle ara verilmesi kararlaştırılmıştır” denildi.

TRT’nin açıklamasında setlerde alınması gereken ve TRT tarafından karara bağlanan şartlara ilişkin de bilgi verildi. Açıklanan kararlar şöyle:

 • Setlerde ambulans ve sağlık çalışanı, setlerde ve kurgu stüdyolarında ateş ölçerlerle yeterli sayıda dezenfektan ve maske bulundurulacak.
 • Setlerde ve kurgu stüdyolarında çalışan herkesin günlük olarak ateşi ölçülecek. Son bir ayda yurtdışı seyahati yapanların en az 14 gün sete gelmesi engellenecek.
 • Riskli grupların (60 yaş ve üzeri olanlar, hamileler, yasal süt izni kullananlar, engelli çalışanlar, Sağlık Bakanlığının belirlediği dezavantajlı gruplar, bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları, obezite ve diyabet, kalp damar hastaları, organ nakli olanlar, kronik hastalar) çalıştırılmamasına özen gösterilecek.
 • Belgelemek şartıyla, risk grubuna dahil çalışanların çalışma ortamları ve saatleri kişiye özel düzenlenecek.
 • Haftada 24 saat izin verilmesine ilişkin kanuni düzenlemeye uyulacak ve çalışma saatleri günlük 10, haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde düzenlenecek.
 • İlk ve orta öğretimde çocukları olan kadın çalışanlar ücretli izinli sayılacak.
 • Çay, kahve, yemek aralarında kalabalık şekilde bulunulamayacak ve kişiler arasında en az bir metre mesafe olmasına dikkat edilecek.
 • Çalışanların her saat başı 10 dakika dışarıda hava alması sağlanacak, çalışma mekanları da sık sık havalandırılacak.
 • Yiyecek ve içecek malzemeleri tek kullanımlık olacak. İlk defa girilecek çekim mekânları, sürekli kullanılan çekim mekânları ile kostüm, aksesuar, makyaj, set ve dinlenme alanları 20 günü geçmeyecek şekilde profesyonel bir firma tarafından dezenfekte edilecek.
 • Kapı ve pencere kolları, masa üstleri, koltuklar gibi ortak kullanılan ve herkesin temas edebileceği yerler çamaşır suyuyla saatte bir kez temizlenecek.
 • Her oyuncuya özel ayrı makyaj malzemesi kullanılacak. Çekimlerde kullanılan her türlü prodüksiyon malzemesi günlük olarak çamaşır suyuyla dezenfekte edilecek. Kurgu stüdyolarında çalışma ortamları ve araç gereçlerin dezenfeksiyonu sağlanacak.
 • Çalışanların transferlerinin sağlandığı ulaşım araçları, karavan ve benzeri araçlar her gün dezenfekte edilecek.
 • Dizilerde figürasyon sayısı asgari düzeye indirilecek. Senaryo yazılırken bu hususa dikkat edilecek.
 • Riskli gruplar içinde yer alan oyuncuların sahneleri ve çalışma saatleri azaltılacak.

#SetleriDurdurun çağrısı devam ediyor

Coronavirus endişesi nedeniyle setlerin ertelenmesini talep eden sektör çalışanları ise seslerini sosyal medyadan duyurmayı sürdürüyor. Setlerin durdurulması ve en az iki hafta ertelenmesi talebiyle bir araya gelen meslek grupları Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD), Film Yönetmenleri Derneği (FilmYön), Görüntü Yönetmenleri Derneği (GYD), Kamera Asistanları Derneği (KAD), Oyuncular Sendikası, Reklam Filmi Yönetmenleri Platformu (RYPlatformu), Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SenaristBir), Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SESAM), Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM), Sinema Eseri Yapımcıları Birliği (SEYAP); Sinema, Reklam, Dizi ve TV Programı Çalışanları Sendikası (Sinema TV Sendikası) ve Sanat Yönetmenleri Derneği (SYD), ilgili tüm bakanlık ve devlet kurumlarına ortak bir bildiriyle seslendi.Setlerin durdurulmasına yönelik Change.org’da #SetleriDurdurun etiketiyle bir imza kampanyası başlatıldı. Şu ana kadar 3 binden fazla imza toplanan kampanyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Sete ara veren diziler

Dizi çekimlerine ara verilmesini kararlaştıran TRT’nin yanı sıra Savaşçı (Limon Yapım), Bir Annenin Günahı (Limon Yapım), Zalim İstanbul (Avşar Film), Hekimoğlu (Karga Seven Yapım), Hizmetçiler (Fabrika Yapım) gibi diziler de sete ara verdi.

Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) de setlere ara verdiğini açıklamıştı.

Kaynak: Cumhuriyet, Beyazperde

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.