Trendsetter dünyaya açılıyor

Moda, tasarım ve alışveriş kültürü dergisi Trendsetter’ın diğer ülkelerdeki lisanslamalarının...

21.08.2008 - 10:06 | MediaCat

Moda, tasarım ve alışveriş kültürü dergisi Trendsetter’ın diğer ülkelerdeki lisanslamalarının yapılmasına başlandı. Dergi 2009 yılında Kuzey Amerika’da İngilizce yayımlanmaya başlayacak.

Mayıs 2002’den bu yana Maya Media bünyesinde yayımlanan Trendsetter dünyaya açılmaya hazırlanıyor. Maya Media ve Sinclair Media Inc. arasında yapılan anlaşma ile Trendsetter’ın diğer ülkelerde lisanslama çalışmalarına başlandı. Kuzey Amerika ile başlayacak lisanslama sayesinde Türkiye orijinli bağımsız bir dergi İngilizce olarak yayınlanmaya başlayacak.
Ağırlıklı olarak moda, grafik, fotoğraf, mimari ve endüstriyel tasarım konusunda çalışan dergide, dünyada bu alanlarda gelişmekte olan trendlere, başarılı işler çıkartan uluslararası tasarımcıların iş ve bakış açılarına, marka öykülerine, çarpıcı ve benzerlerinden ayrışan moda ve güzellik çekimlerine, yurttan ve dünyadan yarışma, sergi, etkinlik haberlerine yer veriliyor. Dünyaca ünlü İngiliz tasarım portalı WGSN ile anlaşması çerçevesinde dünyadaki son trend ve marka bilgilerini yayınlayan Türkiye’deki tek dergi olan Trendsetter, aynı zamanda CMYK (International Trend Magazine Festival) üyesi.

‘TRENDSETTER’I OKUMAK İÇİN TÜRKÇE BİLMEYİ ÇOK İSTERDİK’

Dünya dağıtımında da Comag ile işbirliğinde olacaklarını açıklayan Maya Media Kurucu Ortağı Nevzat Çalışkan, Türkiye’de uzun yıllardır denenmeyen bir projeyi gerçeğe dönüştürmenin ve günümüzdeki tek temsilcisi olmanın mutluluğunu yaşadıklarını açıkladı.
Gelişmeyle ilgili sorularımızı cevaplayan Çalışkan, “Bizim içimizde ne zamandır böyle bir istek vardı. Sonuçta uluslararası yayınları olan bunun için yurtdışıyla yazışmalar yapan bir kurumuz. Sinclair Media Inc. ile yazışmalarımız sonucunda bizi tanımak istediklerini belirttiler. Biz de onlara bir dergi seti gönderdik. Ardından hemen bir telefon geldi, “Trendsetter’i okumak için Türkçe bilmeyi çok isterdik” diye. Bize derginin Kuzey Amerika’da şansı olduğunu söylediler. Bir dönem yazışmalarımız sürdü ve en sonunda kızımızı bizden istediler ve anlaşmamızı yaptık” dedi. Bunun ilk başta Kuzey Amerika’da başlayan bir operasyon olduğunu ama Avrupa’daki birkaç ülkeyle de görüşmeleri olduğunu belirten Çalışkan, Trensetter’in Kuzey Amerika’da 2009 yılında çıkacağının haberini verdi.

MAYA, INC. VE FAST COMPANY’Yİ DE GETİRİYOR

Maya Medya’nın diğer girişimleri hakkında da bilgi veren Çalışkan, Eylül’de Women’s Health’in Türkçe yayımlanmaya başlayacağını bildirdi. Ayrıca ‘Amerikalı girişimcilerin el kitabı’ olarak bilinen Inc.’in önümüzdeki Kasım ayında, 750 bin tiraja sahip ödüllü iş dergisi Fast Company’nin ise 2009 yılının Haziran ayında yine Maya bünyesinde Türkçe yayımlanmaya başlayacak. Bunlar dışında hala yazışmalarının devam ettiğinin haberini de veren Çalışkan, “Şu anda güçlü bir kadın dergisinin eksikliğini duyuyoruz. Dekorasyon konusunda birtakım planlarımız var” dedi.

‘DERGİCİLİĞİN BİTMESİ ÇOK ZOR’

Son zamanlarda derginin bir mecra olarak değerinin azaldığı tartışmaları konusunda fikirlerini sorduğumuz Çalışkan “Otomobil icat edildiğinde trenden vazgeçmedik. Yani her şey entegre olmak zorunda. Biri diğerine göre tercih edilebilir durumda değil. Ben dergilerin değer yitireceğini dşünmüyorum” dedi. İnsanların her zaman bir konu hakkında daha detaylı yazıları daha güzel fotoğraflar eşliğinde okumak isteceğini dile getiren Çalışkan, “İnternet yokmuş gibi de davranamayız ama bir entegrasyon olacaktır. Örneğin bizim dergilerimizin tümünün online abonelik sistemi de mevcut. Ben dergi kültürü diye bir şey olduğunu düşünüyorum. Dergilerin ortadan kalkması gibi bir durum yok” diye konuştu.

Hazırlayan: Melisa Kesmez

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.